Krystyna Janda: podeszłam do Moniuszki na kolanach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 09:00
W Teatrze Wielkim w Łodzi swoją premierę będzie miała opera "Straszny dwór" w reżyserii znakomitej aktorki.
Audio
  • Krystyna Janda: podeszłam do Moniuszki na kolanach (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na Festiwal Fabuły w Poznaniu (Poranek Dwójki )
Krystyna Janda
Krystyna JandaFoto: Igor Miszczuk

- Ja po prostu kocham tę operę. Musiałam przyjąć tę propozycję - podkreślała Krystyna Janda, która odrzuciła wcześniej kilka podobnych próśb o reżyserię. - "Strasznego dworu" słucham teraz prawie cały czas. W samochodzie leci nieustannie - dodała. Aktorka zdecydowała się na tradycyjną, utrzymaną w zdecydowanie patriotycznym duchu inscenizację, choć przeniosła akcję sarmackiej opowieści w czasy po upadku powstania styczniowego, kiedy "Straszny dwór" został przez Moniuszkę skomponowany.

Powstanie spektaklu wiąże się z obchodami jubileuszu 60-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi. Dyrektor Wojciech Nowicki podkreślił, że ten gest ma podkreślić przywiązanie sceny do tradycji i przypomniał, że tym samym tytułem Teatr Wielki zainaugurował w 1954 roku działalność.

Premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki już 18 października. W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy także Festiwal Fabuły w Poznaniu (15-18 października). Audycję poprowadził Tomasz Obertyn.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: Krystyna Janda Łódź opera

Czytaj także

Janda "Białoszewskim" opowiada o Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 23:00
Jak co roku Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło artystów, by przez pryzmat własnej wrażliwości opowiedzieli o 63. dniach wyzwoleńczej walki. W 70. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń swoją sztukę wystawiła Krystyna Janda.
rozwiń zwiń