Polskie Radio
Section05
Łódź

Ruszyła budowa obwodnicy Dzwoli. Prace potrwają do 2025 roku

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się w czwartek budowa blisko 3-kilometrowej obwodnicy Dzwoli (Lubelskie) w ciągu drogi krajowej nr 74 – poinformowała GDDKiA. Zakończenie robót zaplanowano w 2025 r. Lubelski oddział GDDKiA podał, że budowana obwodnica Dzwoli będzie miała ok. 2,7 km, zostanie poprowadzona nowym śladem i ominie miejscowość od północy.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online drogi GDDKiA Łódź inwestycje budowa Lublin

"Poprawa bezpieczeństwa i komfortu podróżowania". Dofinansowanie na drogowe inwestycje w Łodzi

Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ciągłości i spójności łódzkich odcinków dróg z istniejącą siecią drogową to główne założenia inwestycji realizowanych przez władze samorządowe Łodzi, na które z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi 30 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online infrastruktura ministerstwo infrastruktury drogi inwestycje kierowcy Łódź autostrady

Nałęcz-Niesiołowski: nie trzeba być wyczynowcem, by sprostać wyzwaniom [WIDEO]

- Rower to dla nas hobby. Staramy się pokazywać, że nawet trudne wyzwania i trasy, które według niektórych mogą pokonywać tylko profesjonaliści, są w naszym zasięgu, gdy ma się cel, wytrwałość i ogólną sprawność fizyczną. Bardzo zachęcam do aktywnego wypoczynku - mówił w Dwójce Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023", a na co dzień dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent rower Łódź akcja charytatywna Dwójka MUZYKA Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Łódzkie getto w opowieści ocalałej. Reportaż "Symbol Życia" Waldemara Kasperczaka [POSŁUCHAJ]

Utworzone w lutym 1940 roku łódzkie getto było w czasie wojny drugim, po warszawskim, pod względem liczebności skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych, wcześniej likwidowanych gett na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Waldemar Kasperczak Łódź Holokaust pr poleca

Łódzkie getto w opowieści ocalałej. "Symbol życia" - reportaż Waldemara Kasperczaka

Utworzone w lutym 1940 roku łódzkie getto było w czasie wojny drugim, po warszawskim, pod względem liczebności skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych, wcześniej likwidowanych gett na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Waldemar Kasperczak Łódź Holokaust

Jack Kirby, legendarni superbohaterowie i świat komiksu. Urodziny twórcy świętuje cały świat

Jack Kirby to dla fanów komiksów postać legendarna. Twórca m.in. Kapitana Ameryki, X-Men, Fantastycznej Czwórki, Iron Mana, Thora oraz Hulka, a więc komiksowego panteonu doskonale znanego dzięki filmowym przebojom. Nic więc dziwnego, że właśnie w dniu jego urodzin, 28 sierpnia, jest obchodzony Światowy Dzień Czytania Komiksów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks Marvel Comics DC Comics Thor Iron Man superbohater Łódź Justyna Grabarz Trójka Jack Kirby Hulk Kapitan Ameryka

Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka

Zapomnijmy na chwilę o etosie pracy i grubach pełnych węgla. Dominika Kierpiec-Kontny, Ślōnsko Bajarka, zwraca uwagę na nieoczywiste prawdy o Ślązakach: delikatność śląskiej duszy, głęboką emocjonalność ukrytą w śląskiej godce. Co według niej najlepiej oddaje prawdziwy charakter Ślązoka? Pieśni. A czy warto śpiewać je najmłodszym? O tym w Poranku Dwójki!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music śląskie Łotwa Łódź Białystok Aleksandra Faryńska

Gołda Tencer. "To, co my chcemy robić, to ocalić od zapomnienia"

– Tak, jak mówił w Warszawie Singer, język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych. Tak samo jest z kulturą żydowską: ona żyje – mówiła Gołda Tencer w Polskim Radiu w 1999 roku. Dziś mija 74. rocznica urodzin tej wielkiej polskiej aktorki, reżyserki i piosenkarki związanej z Teatrem Żydowskim w Warszawie.   
Zobacz więcej na temat:  kultura żydowska Gołda Tencer Warszawa Łódź piosenka TEATR II wojna światowa pamięć

Aleksander Bardini. "Na egzaminie aktorskim miałem dwie kompromitacje"

– Dziś, kiedy to wspominam, właściwie powinienem zejść do podziemi i przybrać pseudonim. I udawać, że jestem zupełnie kimś innym, niż jestem – komentował Aleksander Bardini, w latach 90. w Polskim Radiu, swoją opowieść z początków aktorskiej drogi. 30 lipca 2023 roku mija 28. rocznica śmierci tego znakomitego reżysera, człowieka teatru, aktora i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bardini Lwów Łódź Warszawa TEATR wspomnienie aktor reżyser II wojna światowa PRL