Polskie Radio
Section05
Łódź

Festiwal Teatralny Retroperspektywy. Wyciąganie wniosków z błędów ludzkości

- Mam nadzieję, że ten festiwal i te propozycje teatralne i muzyczne będą raczej mówiły o tym, że coś możemy zrobić. Przynajmniej my osobiście w takim naszym malutkim świecie, w jakim żyjemy - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Maszewska, główna koordynatorka 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy.
Zobacz więcej na temat:  Łódź KULTURA spektakl koncert katastrofa ekologiczna Dwójka Paweł Siwek

Gigantyczny korek na A1. W kierunku Katowic dachował bus. Służby zalecają objazd

Na autostradzie A1 w okolicy Wiśniowej Góry dachował bus. Służby drogowe usunęły już rozbity pojazd i udrożniły trasę, ale rozładowanie zatoru, który ma ok. 10 km, potrwa nawet 2 godziny. Dlatego służby zalecają kierowcom wybierać objazdy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wypadek autostrada a1 łódzkie regiony Polskie Radio Kierowców Katowice policja Łódź GDDKiA służby i bezpieczeństwo

Iza Połońska. Śpiewała Osiecką i piosenki z Kabaretu Starszych Panów. Teraz czas na "Noce bez gwiazd"

Iza Połońska zaprezentowała w Programie 1 Polskiego Radia piosenkę "Noce bez gwiazd". Wokalistka zyskała popularność, śpiewając utwory Agnieszki Osieckiej - jej interpretacje znalazły się na płycie "SING! Osiecka" - oraz piosenki z Kabaretu Starszych Panów ("Pejzaż bez ciebie"). 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke piosenka Kabaret Starszych Panów Agnieszka Osiecka Bogdan Hołownia Toruń Krzysztof Komeda Wojciech Młynarski Rzeszów Zielona Góra Łódź

Eagle Two. Łódzcy studenci pracują nad samochodem solarnym

Czy za kilka lat na rodzinne wycieczki będziemy wybierali się samochodem napędzanym energią Słońca? Taka możliwość pojawiła się dzięki Solar Team, czyli zespołowi studentów Politechniki Łódzkiej. – Naszym celem jest uświadomienie, że skoro jesteśmy w stanie zbudować taki samochód w garażu, przy dużo większym nakładzie da się to zrobić też w przypadku przeciętnego użytkownika – mówił o Eagle Two, bo tak nazywa się pojazd, koordynator zespołu Bartosz Rus.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar NAUKA STYL ŻYCIA społeczeństwo technologie samochody samochód motoryzacja energia panele słoneczne Łódź

Łódka od Brabusa

Niemiecka marka zajmująca się głównie udoskonalaniem i wzmacnianiem modeli Mercedesa, współpracuje nie tylko z firmą produkującą samochody, ale także łodzie. I tak jak w przypadku aut: jest luksusowo, a na dodatek bardzo szybko. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 pływanie jezioro Łódź

Letnia Akademia Jazzu w Łodzi z gwiazdami polskiego i światowego jazzu

- Nie tworzymy programu według ofert agencyjnych, tylko tak, żeby jak najlepiej dostosować ofertę do tego, czego potrzebuje nasza publiczność - mówiła w Dwójce współorganizatorka 15. Letniej Akademii Jazzu Karolina Juzwa. Na scenie popularnego łódzkiego Klubu Wytwórnia już od 5 lipca pojawiać się będą legendy polskiego i światowego jazzu, znani i cenieni muzycy tego gatunku oraz debiutanci.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Łódź Dwójka Roch Siciński

INFRASTRUKTURA Nowy odcinek trasy S14 otwarty. To fragment zachodniej obwodnicy Łodzi

Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka drogi ekspresowej S14 między węzłami Łódź Lublinek i Aleksandrów Łódzki. To pierwszy z dwóch nowych fragmentów trasy, która będzie zachodnią obwodnicą Łodzi. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że w okolicy miasta, które jest ważnym węzłem komunikacyjnym w centrum kraju, niezwykle ważne są wygodne połączenia samochodowe i kolejowe.
Zobacz więcej na temat:  drogi Łódź GOSPODARKA POLSKA

Koniec prac na odcinku A1 między Tuszynem i Piotrkowem Tryb. Południe

Zakończyły się prace na blisko 16-kilometrowym odcinku autostrady A1 między węzłami Tuszyn a Piotrków Trybunalski Południe. Jak podała GDDKiA w Łodzi, w czwartek po południu otwarta zostanie łącznica Warszawa - Łódź na węźle Piotrków Trybunalski Zachód, łącząca drogi A1 z S8.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców drogi infrastruktura GDDKiA Łódź Piotrków Trybunalski autostrada a1 kierowcy Polskie Radio Kierowców

Żydzi z getta w Łodzi trafili do piekła Auschwitz

Łódzkie getto było jedynym na ziemiach polskich, które funkcjonowało prawie do końca niemieckiej okupacji. Mieszkający na jego terenie Żydzi byli zmuszani do niewolniczej pracy w fabrykach. Większość z nich nie doczekała końca II wojny światowej - zginęli w komorach gazowych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady w Auschwitz i Kulmhof. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Żydzi nazizm Holokaust Auschwitz II wojna światowa III Rzesza Łódź

Procesje Bożego Ciała w największych miastach Polski. Sprawdź trasy pochodów

W Kościele katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Procesje przejdą także w największych miastach Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Ciało Kościół katolicki aktualności katolickie regiony Warszawa Kraków Poznań Lublin Białystok Szczecin Olsztyn Wrocław Łódź Katowice Przemyśl

Prof. Radziszewska: łódzkie getto istniało najdłużej w okupowanej Polsce

- Łódź stała się częścią III Rzeszy. Wpływało to na sytuację łódzkich Żydów i getta. W przypadku getta warszawskiego strona aryjska była stroną polską. Tutaj były władze okupacyjne niemieckie, ale też łódzcy Niemcy i Niemcy przyjeżdżający w ramach specjalnej akcji z krajów bałtyckich, z Bukowiny. Otoczenie było więc niemieckie - mówiła w radiowej Dwójce prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Katarzyna Kobylecka Holokaust Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Żydzi II wojna światowa Dwójka