Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Anne-Sophie Mutter

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 09:00
Niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter otrzymała w niedzielę z rąk ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". - Moje życie jest bogate w polską muzykę - podkreślała artystka, odbierając wyróżnienie.
Audio
  • Relacja z wręczenia Anne-Sophie Mutter Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (Poranek Dwójki)
prof. Anne-Sophie Mutter i  min. Piotr Gliński
prof. Anne-Sophie Mutter i min. Piotr GlińskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Festiwal Beethovenowski 1200.jpg
22. Wielkanocny Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki

W uroczystości oprócz artystki uczestniczyli też m.in. ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel z małżonką oraz Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

- Melomani znają Anne-Sophie Mutter od jej młodzieńczych lat, bo tutaj w zasadzie rozpoczynała swoją karierę - przypominał minister Piotr Gliński. - Myślę, że artystka doskonale rozumie polsko-niemieckie relacje, doskonale zna polską historię - podkreślał wicepremier.

Skrzypaczka ze wzruszeniem mówiła, że "czuje się ogromnie zaszczycona wyróżnieniem". - Polska była niemal od zawsze częścią mojego życia. Przynajmniej odkąd poznałam Witolda Lutosławskiego i jego muzykę, szczególnie kompozycję "Łańcuch II" z 1986, która otworzyła nowy rozdział w moim życiu – wspominała.

W poniedziałkowym "Wybieram Dwójkę' (od 16.00) nadamy specjalny wywiad dla Programu 2 PR z Anne-Sophie Mutter>>>

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Wyróżnienie to honoruje wybitne zasługi na polu kultury i ma trzy stopnie: medal złoty, srebrny i brązowy.

jp/mko