Podwodna archeologia. "Tylko czasem jest się Indianą Jonesem"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 14:51
Dno jeziora Lednickiego to niezwykle ciekawe miejsce, które kryje wiele tajemnic z czasów Mieszka I. – Niekiedy czujemy smak wielkiej przygody, ale kilka metrów pod wodą jest zimno, mokro i nic nie widać – mówił w Dwójce jeden ze studentów podwodnej archeologii.
Audio
  • W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy rozpoczął się sezon badań podwodnych (Poranek Dwójki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

waza etruska FREE 663_364.jpg
Fascynująca archeologia

Jezioro Lednickie z wyspą Mieszka I to skarbiec historii zachowanej pod wodą. Dzięki pracy archeologów podwodnych, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy ma największą w Europie kolekcję wczesnośredniowiecznej broni wydobytej z dna jeziora.

- Prawdopodobnie w wyniku ciężkich walk część tych militariów zatonęła. Wydobyte z dennego mułu są teraz poddawane bardzo szczegółowym badaniom. Mamy też szereg unikatowych zabytków, jak kolekcja łodzi jednopiennych – opowiadał prof. Andrzej Wyrwa.

Na czym polega praca podwodnego archeologa? Z ilu osób składa się zespół poszukiwawczy? Jak wygląda asekuracja członków sekcji pracującej pod wodą? Dlaczego nie wszystkie odkryte na dnie jeziora zabytki są wyciągane na brzeg? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Rafał Muniak

Goście: prof. Andrzej Wyrwa (dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), Andrzej Pydyn (kierownik katedry archeologii podwodnej UMK w Toruniu)

Data emisji: 17.07.2018

Godzina emisji: 8.50

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak