"Pardes Festival". Przywracanie pamięci nieistniejącego świata

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 12:32
Gościem folkowego "Poranka Dwójki" będzie Aleksandra Markiewicz, dyrektor wydarzenia będącego niezapomnianym spotkaniem z kulturą żydowską w Kazimierzu Dolnym.
Plakat festiwalu
Plakat festiwaluFoto: mat. promocyjne

Czeremcha_1200.jpg
"Wiejski festiwal kultur na Podlasiu to fenomen"

Podczas tegorocznej edycji festiwalu na uczestników czekają m.in. prezentacje multimedialne, koncerty, warsztat wycinanki żydowskiej, pokazy filmowe i wędrówka śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Festiwal ma być okazją do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej Polski, do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami oraz do wypracowania wrażliwości na inne kultury i religie. O festiwalu porozmawiamy z naszym gościem o 9.25.

Ponadto w audycji:

  • o 9.10 zaprosimy Państwa na kolejną odsłonę plenerowej audycji "Dwójka na miejscu. Znaki niepodległej", tym razem odbywającą się w Zakopanem.
  • o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie nam o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.
  • o 8.20 połączymy się telefonicznie z Bartłomiejem Drozdem, który opowie nam o kolejnej odsłonie Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, festiwalu kultury tradycyjnej nawiązujący do XV wieku.
  • o 8.50 w "Abecadle etnografa" posłuchamy opowieści dr Marii Małanicz-Przybylskiej o pojęciach czystości i nieczystości.
  • o 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się z Państwem trębacz jazzowy, kompozytor i producent muzyczny, Maciej Fortuna.
  • o 7.50 zajrzymy do warszawskiego Muzeum Azji i Pacyfiku na wystawę "Ceramika artystyczna z Turcji" prezentującą prace Meral Öner.

Naszą Płytą Poranka będzie album "Czas Wesela" Kapeli Niwińskich mający ukazywać jak muzyka żydowska i polska istniały przez wieki obok siebie a motywy z obu tradycji wzajemnie się przenikały, czyli opowiadać o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (18.08) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mko

Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura żydowska