Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 10:00
Poranne spotkanie sobotniego "Poranka Dwójki" rozpoczęliśmy zapowiedzią działalności niezwykłej grupy - w Lublinie próby pod kierownictwem Macieja Filipczuka rozpoczęła bowiem Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego.
Audio
  • Zapowiedź działalności Małej Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego pod kierownictwem Macieja Filipczuka (Dwójka/Poranek Dwójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W Polsce w muzyce tradycyjnej coraz wyraźniej wyłania się nurt edukacji dzieci. Pochodna Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiej skierowana jest dla najmłodszych, aby przybliżać im skarby muzyki tradycyjnej Lubelszczyzny.

- To nie jest szkoła, ale sytuacja dosyć płynna, gdzie możemy dopasowywać się do dzieci i ich potrzeb – powiedziała Agata Turczyn z Biura Jarmarku Jagiellońskiego. - Zależałoby nam, aby dzieci poznawały świat  muzyków i mistrzów związanych z muzyką od wielu lat.

Kierownik Małej Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, Maciej Filipczuk, reprezentuje podejście do muzyki w przekazie bezpośrednim mistrz–uczeń.

- Przekaz ten funkcjonował przez setki lat w różnych miejscach i sferach życia, na wsi i w mieście. Nie tylko w muzyce. Dla mnie jest to naturalne - mówił Maciej Filipczuk. - Nie trzeba tutaj jakiejś metody. Trzeba dać przykład, samemu mieć z tego przyjemność, nie być w tym sztywnym i zestresowanym i nie mieć dużych oczekiwań. Trzeba się podzielić emocjami. Jeśli jest się kompetentnym w swojej dziedzinie, to zawsze jest coś do przekazania.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Rozmawiała: Mariana Kril

Goście: Agata Turczyn (Biuro Jarmarku Jagiellońskiego) Maciej Filipczuk (muzyk, edukator)

Data emisji: 6.04.2019

Godzina emisji: 7.50

gs