X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rasa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 08:00
Słowo to wywodzi sie z łaciny i arabskiego, od radix, ras, i pierwotnie oznacząło głowę lub korzeń. W stosunku do rodów arystokratycznych i koni było używane już w średniowieczu - tłumaczyła genezę pojęcia rasy dr Maria Małanicz-Przybylska.
Audio
  • Pojęcie rasy w "Abecadle etnografa" (Poranek Dwójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Znaczenie rasy, które odnosi się do ludzi, stało się kategorią dzielącą ludzką populację ze względu na cechy biologiczne i anatomiczne. Duży wpływ na jego kształtowanie miały wyprawy i odkrycia geograficzne. Upowszechniło się na dobre - jak mówiła gość audycji - w momencie oceanicznych migracji i przymusowych transportów Europejczyków i Afrykanów do obu Ameryk, bo zbliżyły one duże i kompletnie różne od siebie grupy. 

Dlaczego pojęcie ras zaczęło wiązać się poczuciem wyszości? Jak odnosiło się do cech inteligencji czy kultury? Wreszcie czy można zidentyfikować cechy rasy u ludzi? O tym słuchać można w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: dr Maria Małanicz-Przybylska

Data emisji: 25.05.2019 

Godzina emisji: 8.50

at


Zobacz więcej na temat: antropologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak