Polskie Radio
Section05
Hanna Szczęśniak

Gaik? Latko? Palma? Poznajemy wielkanocne zwyczaje

W „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa wieś

Konkurs muzyki folkowej "Nowa Tradycja 2024"

Najważniejszą częścią 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" jest Konkurs Muzyki Folkowej, który w tym roku odbędzie się z udziałem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Nowa Tradycja Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Hanna Szczęśniak folk folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna MUZYKA muzyka polska muzyka dawna konkurs Konkurs Muzyki Folkowej

25. Festiwal "Nowa Tradycja". "Dziś to jest zupełnie inny konkurs niż w 1998 roku"

- W poniedziałek rozpoczęliśmy nabór do tegorocznej odsłony Konkursu Muzyki Folkowej. Na przestrzeni 25 lat na pewno dużo się zmieniło. Myślę, że dziś jest to zupełnie inny konkurs niż w 1998 roku, kiedy rozpoczynaliśmy jego tworzenie - mówiła w Dwójce Hanna Szczęśniak z Radiowego Centrum Kultury Ludowej, organizatorka Konkursu Muzyki Folkowej na zbliżającym się Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Konkurs Muzyki Folkowej folk folklor tradycja Hanna Szczęśniak Jakub Jamrozek MUZYKA KULTURA Dwójka

Kolorowe opowieści z całego świata

Choć dla niektórych nastał moment spokoju, powagi i skupienia, czyli Wielki Post, inni przygotowują się do karnawału, a jeszcze inni – nie świętują niczego. Wokół nas pełno jest bowiem przeróżnych zwyczajów, tradycji i historii. Każdy z nas inaczej tłumaczy sobie, skąd wziął się świat, co należy robić w którym momencie roku i dlaczego nasza część planety wygląda tak, a nie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa Wielki Post

„Wędrujący Ptak”. Ojdana i Drevo

W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej eskalacji agresji na Ukrainę Muzyczne Spotkania poświęcimy polsko-ukraińskiemu spotkaniu. Album „Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko i solowej płyty Kurpian Songs & Meditations oraz słynnej ukraińskiej grupy Drevo, która na Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Nowa Tradycja folk Jazz Ukraina Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA