Polskie Radio
Section05
Hanna Szczęśniak

Co słychać u sąsiadów? Zwiedzamy Ukrainę

Choć podróżować można po całym świecie, warto też pamiętać o krajach leżących blisko nas. Tam również odkryć można fascynujące tradycje i zwyczaje. Dlatego w „Źródełku” wybieramy się na Ukrainę, kraj pełen niezwykłych pieśni o wciągających, wielogłosowych i ozdobnych melodiach, a także żywych tańców takich jak słynny kozak.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor dzieci muzyka ludowa muzyka tradycyjna Hanna Szczęśniak

Odwiedzamy azjatyckich bogów deszczu i błyskawic

W "Źródełku" przenieśliśmy się do egzotycznego, choć wcale nie tak dalekiego Wietnamu. Sprawdziliśmy, jak brzmią tamtejsze kołysanki, pieśni o bohaterach i miłości, ptakach, pracy i nadchodzącej wiośnie, poznaliśmy muzykującą wspólnie wietnamską rodzinę usłyszeliśmy gongi, piszczałki, flety, grzechotki, instrumenty strunowe i te zbudowane z drzewa bambusowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor kultura ludowa Hanna Szczęśniak

Powoli żegnamy się z wiosną - nadchodzi lato

Brzozowe gałązki, tatarak, biały, liliowy i fioletowy bez, kwietne słupy majowe, bukiety z bibuły – wszystkie te przepiękne, naturalne dekoracje wiążą się z obchodzonymi dziś Zielonymi Świątkami. W  audycji dowiedzieliśmy się, w których miejscach należy umieścić rośliny żeby świątecznie przystroić dom i czy może nam to pomóc odgonić muchy, czarownice i komary, a przy okazji otrzymać od krowy pyszne mleko.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor dzieci Hanna Szczęśniak