Polskie Radio
Section05
Hanna Szczęśniak

Śpiewające kozy i władcy chmur

 W "Źródełku" dużo mówiliśmy dziś o śpiewie. Dowiedzieliśmy się, że czasem nawet brzydki śpiew może być wartościowy. Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego nie każda koza robi „mee”? Czy grając na dudach można też śpiewać? I co zrobić, kiedy zapomni się tekstu? Spotkaliśmy tez kolejna niezwykła istotę - Płanetnika Nimbusa. To on odpowiada za szalone marcowe zmiany pogody! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Wielki Post i krótki miesiąc

W "Źródełku", dzięki naszej słuchaczce Gai, dowiedzieliśmy się, czy na wsiach obchodzono kiedyś urodziny. Sprawdziliśmy, dlaczego Brygida Sordyl ostatnio intensywnie szorowała garnki, a Kuba Gołdyn zdradził nam, co drewniana piszczałka może mieć wspólnego z owcami i wilkami. A Kaja Prusinowska, wraz ze swoim niezwykłym przyjacielem, opowiedzieli nam baśń o wędrującym Księżycu.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Miłość i Ostatki karnawału

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się czy bale przebierańców istniały dawniej na wsi. O pięknych pieśniach miłosnych i ukrytych w nich romantycznych historiach mówili Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn. Kaja i Hania Prusinowskie rozmawiały o dość młodym w Polsce święcie - Walentynkach i radosnych obchodach ostatków. A wszystko w rytm tradycyjnej muzyki nie tylko z Polski, ale i z Brazylii - światowej stolicy karnawału! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał

Zapuście mój miły, tańcujmy co siły!

Dzięki Tamarze z Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieliśmy się, dlaczego luty tak się właśnie nazywa i który miesiąc obsypuje się pierwszymi wiosennymi kwiatami? Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam o tańczących w karczmach kobietach i grasujących po wsi diabłach. Bowiem, gdy nadchodził koniec karnawału, wolno było bawić się tylko do północy z wtorku na środę! Za to Kaja Prusinowska i jej mąż Janusz Prusinowski wytłumaczyli, jak zaklaskać i zatupać do "trójkowych" melodii. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał

O leśnym lichu, mądrym Ansie i jego bracie niedźwiedziu

Piękne lasy, bajkowe melodie i... porośnięte futrem potwory z bagien! W najbliższym „Źródełku” zajrzeliśmy na północ Europy, by wraz z Kają Prusinowską wysłuchać pięknej baśni o przyjaźni i poznać estońską zabawę! Brygida Sordyl uczyła Kubę Gołdyna kilku trudnych, gwarowych słów i śpiewała piękne pieśni. Dzięki Kornelce z Akademii Sztuk Dziecięcych znamy już podstawowe różnice między ludowym strojem krakowskim a łowickim!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Estonia bajki

O przygodach zwierząt i mądrości dziadków

Chyba w całej Polsce mamy piękną, śnieżną zimę! Jest mroźno, prawda? W takie zimne, krótkie dni na wsiach częściej siedziało się w domu. Dla rozrywki opowiadano sobie anegdoty i legendy. Można było usłyszeć mrożące krew w żyłach opowieści o duchach i niezwykłe historie o zwierzętach. Często opowiadali je najstarsi w rodzinie – dziadkowie i babcie...
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak zwierzęta

Zima pełna kolorów

Początek roku na wsi był pełen kolorów, tajemnic i wesołych melodii. Wędrujący przebierańcy pukali do domów i składali życzenia. Wraz z Brygidą Sordyl i Kubą Gołdynem z Beskidu Żywieckiego sprawdziliśmy czym jest maciudula i jukace. Dzięki małemu Stasiowi z Akademii Sztuk Dziecięcych w Warszawie zajrzeliśmy na karnawałową zabawę. Kaja Prusinowska zabrała nas w magiczną podróż wśród chmur, kłębków wełny, planet i niebiańskich owiec otulonych muzyką pięknej Estonii.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak

Kolędnicy - barwni przebierańcy

Kiedy na wsi nadchodził czas między Świętami Bożego Narodzenia a świętem Trzech Króli wszystko się zmieniało. Ludzie odpoczywali od ciężkiej pracy, spotykali się z rodziną i sąsiadami, jedli i bawili się. Wierzono, że w takie ciemne, długie wieczory domostwa nawiedzają duchy przodków. Chowano więc wrzeciona, kołowrotki i ostre igły, tak by nie skaleczyły się o nie odwiedzające dom dusze.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kolędy

Ostatni dzień głosowania w konkursie Nasze Muzyczne Źródełko!

Święta Łuca dnia przyrzuca… to stare przysłowie, które przypomina, że od dzisiejszego dnia, wg dawnych wierzeń, zaczyna przybywać dnia, a Słońca jest coraz więcej! O świętowaniu dnia św. Łucji, ale też św. Tomasza i przygotowaniach do Godnich Świąt mówili Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn. Kaja Prusinowska opowiadała nam historie o ogniu, piecach, Piecuchu i piecuszku. Natomiast Ola z przedszkola Akademia Sztuk Dziecięcych pytała o sposoby mierzenia czasu na dawnej wsi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Piotr Kędziorek Adwent

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak

Na czym grała św. Cecylia i czy to mogły być dudy?

Dziś dzień św. Cecylii dlatego "Źródełko" wypełniły opowieści o muzyce! Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn poprosili dudziarza – Marcina Blachurę, by opowiedział o niezwykłym instrumencie z baaardzo długą tradycją – o dudach. Kaja i Janusz Prusinowscy przypomnieli, kim była św. Cecylia i zastanawiali się, na czym mogłaby zagrać w ich pełnym muzyki domu. Ponadto Leon z Akademii Sztuk Dziecięcych zadał interesujące pytanie na temat... zwierzaków w domu na wsi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Piotr Kędziorek