Polskie Radio
Section05
Hanna Szczęśniak

Kto mieszka w tipi, kto śpiewa w strumyku?

Jakie stworzenia zamieszkują żywo płynące strumyki? Czy warto być w ich obecności ostrożnym? W „Źródełku” Hania i Kaja Prusinowskie opowiedziały nam o długowłosych, przebiegłych rusałkach i zdradziły, jak można się przed nimi obronić! Wyjaśniliśmy też, w czym mieszkali Indianie na Wielkich Równinach w Ameryce. Czy wiecie, że nie zawsze były to namioty? Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn zdradzili nam zaś, jakie magiczne obrzędy miały miejsce podczas Zielonych Świątek na Żywiecczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa legendy

Ptasie trele!

Maj to czas najpiękniejszego śpiewu ptaków! Dlatego w najbliższym „Źródełku” wybraliśmy się w poszukiwaniu melodii wyśpiewywanych przez te niezwykłe, latające stworzenia. Wspaniała ludowa artystka pani Maria Bienias nauczyła nas naśladować słowika i wróble. Dzięki Zosi z Akademii Sztuk Dziecięcych, wiemy już więcej o kapliczkach. A Kaja i Hania Prusinowskie opowiedziały nam piękne i straszne historie kapliczek ze swojej okolicy. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Czas na żywieckie wesele!

Czas na żywieckie wesele! Czy wiecie, czym są wywodziny? Ile włosów trzeba ściąć pannie młodej? Jacy muzykanci towarzyszą młodej parze w drodze do domu, do kościoła i na weselną zabawę? Na te wszystkie pytania odpowiedzieli nasi przyjaciele z Beskidu Żywieckiego. Kaja Prusinowska odkryła przed nami tajemnicę wschodniej Wielkanocy (która wypada właśnie dziś!). Dzięki Emmie i Stasiowi wiemy, jak wyglądały niegdyś prace polowe.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie! Koncert [ZOBACZ WIDEO]

- Wiosna i Wielkanoc zlały się w jedno świętowanie – Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się tą radością pod oknami gospodarzy! – mówił Janusz Prusinowski
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa W POLSKIM RADIU

Czy wiejscy muzykanci słuchali radia?

W najbliższym „Źródełku” przekonaliśmy się, że muzyka ludowa nie zawsze musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zajrzeliśmy do Beskidu Żywieckiego, by dowiedzieć się o różnych rodzajach palm wielkanocnych i ich "starszym kuzynie" - "latku". A Kaja i Hania Prusinowskie uraczyły nas ciekawymi opowieściami o mitycznych gajach i "gaiku" - kuzynie wspomnianego "Latka". Sprawdziliśmy też jakie kolory w afrykańskiej Ghanie oznaczają piękno, dorastanie i miłość. A piosenkę o słoneczku zaśpiewały nam dzieci z łemkowskiego zespołu Kyczerka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Śpiewające kozy i władcy chmur

 W "Źródełku" dużo mówiliśmy dziś o śpiewie. Dowiedzieliśmy się, że czasem nawet brzydki śpiew może być wartościowy. Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego nie każda koza robi „mee”? Czy grając na dudach można też śpiewać? I co zrobić, kiedy zapomni się tekstu? Spotkaliśmy tez kolejna niezwykła istotę - Płanetnika Nimbusa. To on odpowiada za szalone marcowe zmiany pogody! 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa