Polskie Radio
Section05
Hanna Szczęśniak

Na czym grała św. Cecylia i czy to mogły być dudy?

Dziś dzień św. Cecylii dlatego "Źródełko" wypełniły opowieści o muzyce! Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn poprosili dudziarza – Marcina Blachurę, by opowiedział o niezwykłym instrumencie z baaardzo długą tradycją – o dudach. Kaja i Janusz Prusinowscy przypomnieli, kim była św. Cecylia i zastanawiali się, na czym mogłaby zagrać w ich pełnym muzyki domu. Ponadto Leon z Akademii Sztuk Dziecięcych zadał interesujące pytanie na temat... zwierzaków w domu na wsi.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak Piotr Kędziorek

Wyliczanki, rymowanki i kolorowe jarmarki

Deszczyk leje, słonko świeci, czarownica masło kleci. Ukleciła, położyła, przyszła świnia – przewróciła. Przyszedł pies, nie chciał jeść. Przyszedł dziod, masło zjodł. Raz dwa trzy, gonisz ty! W "Żródełku" pokażemy Wam, że świat tradycji pełen jest żartobliwych wyliczanek, radosnych tańców i zaczepnych rymowanek. Ponadto odwiedzimy kolorowe targowiska i posłuchamy melodii z różnych stron świata!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak

Co słychać u sąsiadów? Zwiedzamy Ukrainę

Choć podróżować można po całym świecie, warto też pamiętać o krajach leżących blisko nas. Tam również odkryć można fascynujące tradycje i zwyczaje. Dlatego w „Źródełku” wybieramy się na Ukrainę, kraj pełen niezwykłych pieśni o wciągających, wielogłosowych i ozdobnych melodiach, a także żywych tańców takich jak słynny kozak.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor dzieci muzyka ludowa muzyka tradycyjna Hanna Szczęśniak

Odwiedzamy azjatyckich bogów deszczu i błyskawic

W "Źródełku" przenieśliśmy się do egzotycznego, choć wcale nie tak dalekiego Wietnamu. Sprawdziliśmy, jak brzmią tamtejsze kołysanki, pieśni o bohaterach i miłości, ptakach, pracy i nadchodzącej wiośnie, poznaliśmy muzykującą wspólnie wietnamską rodzinę usłyszeliśmy gongi, piszczałki, flety, grzechotki, instrumenty strunowe i te zbudowane z drzewa bambusowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folklor kultura ludowa Hanna Szczęśniak

Powoli żegnamy się z wiosną - nadchodzi lato

Brzozowe gałązki, tatarak, biały, liliowy i fioletowy bez, kwietne słupy majowe, bukiety z bibuły – wszystkie te przepiękne, naturalne dekoracje wiążą się z obchodzonymi dziś Zielonymi Świątkami. W  audycji dowiedzieliśmy się, w których miejscach należy umieścić rośliny żeby świątecznie przystroić dom i czy może nam to pomóc odgonić muchy, czarownice i komary, a przy okazji otrzymać od krowy pyszne mleko.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor dzieci Hanna Szczęśniak