"Fizycy". Marcin Hycnar: ten tekst chodził za mną od lat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 11:57
- "Fizyków" po raz pierwszy przeczytałem w liceum. Od dawna miałem ich w swoim katalogu tekstów, które chciałbym zrealizować. Wielu dyrektorów teatrów nie było jednak zainteresowanych - mówił w Dwójce aktor i reżyser.
Audio
  • Marcin Hycnar o reżyserowanym przez siebie przedstawieniu "Fizycy" w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium (Poranek Dwójki)

Grażyna Wolszczak 1200.jpg
"Same plusy". Komediowym językiem o samotności

W poniedziałek 27 stycznia w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium premierę będzie miał spektakl "Fizycy" na podstawie sztuki Friedricha Dürrenmatta z 1961 roku. - Kiedy ze strony studentów Akademii Teatralnej w Warszawie padła propozycja, byśmy się spotkali przy pracy dyplomowej, dałem im do wyboru kilka tekstów. Ku mojej radości, ale też pewnemu zdumieniu, to właśnie "Fizycy" zajęli ich uwagę na tyle, że zdecydowali się na ten tekst - opowiadał Marcin Hycnar.

Jakie mogą być negatywne konsekwencje rozwoju nauki? Jak daleko naukowcy mogą posunąć się w swoich badaniach? Za co ponoszą moralną odpowiedzialność? Między innymi te pytania pojawiają się w tragikomedii Dürrenmatta.

Tytułowi fizycy są pacjentami w zakładzie dla obłąkanych, prowadzonym przez ekscentryczną panią doktor. W zakładzie tym w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jedna z pielęgniarek. To dopiero początek serii nieoczekiwanych zwrotów akcji, paradoksów i trzymających w napięciu kryminalnych wątków, w które wplątani zostaną pacjenci oraz personel zakładu. Przed widzami pełna ironii tragiczna komedia z błyskotliwymi, dowcipnymi dialogami, wyrazistymi bohaterami i zaskakującą, precyzyjnie skonstruowaną fabułą.

Dwuaktówka "Fizycy" powstała w czasach zimnej wojny i wyścigu zbrojeń. Temat etyki w nauce jest jednak aktualny i dziś, o czym przekonywał w audycji reżyser spektaklu Marcin Hycnar.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Tomasz Obertyn

Gość: Marcin Hycnar (aktor, reżyser)

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 8.35

pg/

Czytaj także

Włoski przebój w teatrze. Marcin Hycnar: przekład zrobił robotę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 11:00
- Historia opowiedziana w filmie jest bardzo teatralna. Mamy w końcu jedność miejsca i czasu - Marcin Hycnar opowiadał w Dwójce o spektaklu inspirowanym popularną włoską komedią "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie".
rozwiń zwiń