Ukraińska "Viddana” z europejskimi ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 14:47
Na ekrany kin ukraińskich weszła duża produkcja pt. "Viddana", w której główną rolę gra Marianna Januszewicz - młoda polska aktorka. O filmie, specyfice pracy na ukraińskim rynku filmowym artystka opowiadała w „Poranku Dwójki”.

Film powstał na podstawie książki Sofiji Andruchowicz pt. „Felix Austria”, której główną bohaterką jest Stefania Czorneńko. W tę właśnie postać wcieliła się Marianna Januszewicz.

Akcja powieści i filmu toczy się w XIX wiecznym Stanisławowie na zachodniej Ukrainie, wtedy Galicji. Stefania to zagadkowa, zagubiona dziewczyna z mocnym charakterem. Straciła matkę w pożarze i została uojcowiona. Wychowuje się z inną dziewczynką, razem dorastają, ma poczucie że musi służyć drugiej.

Film opowiada o porozumieniu, przyjaźni, ale także o nierówności, która stała się podstawą wielu konfliktów, które są ciągle w tle. Przez to, że książka była popularna, przetłumaczona na wiele języków, na płaszczyźnie kinematografii, jest to pierwsza ukraińska produkcja z europejskimi ambicjami. Jest piękna scenografia i kostiumy. "Viddana" to także debiut producencki dla Nadiji Zajączkowskiej, debiut reżyserski dla 28-letniej Christiny Sivolap, to ogromna przewaga kobiet w produkcji. To kobiecy film bo i kobiecy temat. Odtwórczyni głównej roli zapewniała, że w filmie wszystko jest piękne: od strojów po budynki a także bardzo ważny element – jedzenie.

Marianna Januszewicz przekazywała w „Poranku Dwójki”, że w Ukrainie została ciepło przyjęta, że jej pokolenie nie zapomina o historii, ale drogi się krzyżują a granice się zatarły. Myślałam, że na zachodzie zrobię wielką karierę, a tu przewrotnie wyjechałam na wschód – dodawała aktorka.

W obsadzie jest również Polak - Sebastian Cybulski. Polska zakupiła film.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Marianna Januszewicz (aktorka)

Data emisji: 3.02.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: Paweł Siwek Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak