Subtelne drogowskazy dla dużych i małych. O nowym projekcie Gabrieli Mościckiej

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 15:13
Gabrielę Mościcką kojarzymy głównie z repertuaru międzywojennego i tradycyjnego, ten projekt jest jej pierwszą szerzej zakrojoną próbą kompozytorską.
Audio
  • Gabriela Mościcka opowiada o swoim słuchowisku (Dwójka/Poranek)
Gabriela Mościcka
Gabriela MościckaFoto: GM mat. pras.

Gabriela Mościcka, znana z zespołu Warszawska Orkiestra Sentymentalna, spełnia swoje marzenie – tworzy słuchowisko o „Księciu Gotfrydzie rycerzu gwiazdy wigilijnej” na podstawie książki Haliny Górskiej o tym samym tytule. Powieść towarzyszy Gabrieli od wczesnych lat dziecięcych. I przez cały ten czas nieustannie urzeka.

Nie ma nic tak dziwnego, królu, co by się na świecie zdarzyć nie mogło - Halina Górska

- Jest w tej powieści wielka uniwersalność. Mówi w bardzo osobisty sposób o wielu próbach i doświadczeniach, jakim jesteśmy poddawani w życiu. W subtelny sposób wskazuje system wartości, uczy, jak odróżnić prawdę od fałszu. Nawiguje. - mówiła ze wzruszeniem Gabriela Mościcka

Równie urzeczeni, co sama autorka projektu, są współtwórcy słuchowiska. Udział w przedsięwzięciu wzięli aktorzy: Jan Peszek – występujący w roli narratora i Józef Pawłowski, który wcielił się w księcia Gotfryda. Ponieważ słuchowisko ma charakter bardzo muzyczny, w każdym z rozdziałów znalazły się autorskie piosenki. Marcin Żytomirski napisał czternaście tekstów, które muzycznie zinterpretowała Gabriela we współpracy z Damianem Szymczakiem.

Ruszyła zbiórka funduszy na realizację słuchowiska. I - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - projekt powinien ujrzeć światło dzienne w okolicy Bożego narodzenia 2020. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Gabriela Mościcka

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 9.10

mg

Zobacz więcej na temat: bajki słuchowisko dla dzieci