Muzyczny hołd Sinfonietty Cracovii w 87. rocznicę urodzin prof. Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 15:00
- Gustav Mahler kiedyś powiedział wspaniałą rzecz, że "tradycja to nie jest pielęgnowanie popiołów, ale kultywowanie ognia" i my nie chcemy tylko opłakiwać Profesora. Chcemy, by jego muzyka stała się jeszcze żywsza, żeby zagościła we wszystkich domach za pomocą naszego wydawnictwa - mówił na antenie Dwójki Jurek Dybał, dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia.  
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: Shutterstock/wjarek

Posłuchaj
16:27 [ PR2]PR2 (mp3) 23 listopad 2020 09_34_23.mp3 Jurek Dybał wspomina prof. Krzysztofa Pendereckiego w rocznicę urodzin (Poranek Dwójki)
mid-Penderecki1200.jpg
Maciej Tworek: profesor Penderecki zdobywał serca młodych

23 listopada profesor Krzysztof Penderecki skończyłby 87 lat. To pierwsza taka rocznica bez Maestro, który odszedł w marcu tego roku. Z tej okazji Sinfonietta Cracovia w hołdzie wielkiemu kompozytorowi wydała płytę "Penderecki's Sinfonietta(s)", a dyrektor orkiestry Jurek Dybał wspominał go na naszej antenie.

- Wielokrotnie będąc przy profesorze Krzysztofie Pendereckim miało się to wrażenie, że w jego głowie cały czas dzieje się muzyka. Jego przemyślenia i tak samo jego muzyka, nigdy nie jest o niczym. To był wspaniały, wielki człowiek i wielki humanista, któremu o coś w życiu chodziło - wspominał w audycji gość Dwójki.

Czytaj także:

Prywatnie kompozytor miał dystans do świata, ale i do siebie. Słynął z poczucia humoru, czym zjednywał sobie ludzi. Jak mówił Jurek Dybał, profesor Krzysztof Penderecki jest właściwie jedynym i pierwszym polskim kompozytorem rozpoznawalnym, który miał wpływ na historię muzyki.

- Jest kompozytorem kompletnym, którego pod względem jego dzieł można porównać do Brahmsa, Czajkowskiego, Beethovena czy Richarda Straussa - opowiadał gość Dwójki. - W jego dorobku tak naprawdę reprezentowane są wszystkie formy: wielkie opery, oratoria, symfonie, muzyka solowa, ale także kameralistyka, która świadczyła o dojrzałości kompozytorskiej, ta najtrudniejsza właściwie ze sztuk, najbardziej intymna i najpiękniejsza.

shutterstock_penderecki 1200.jpg
Andrzej Bauer o Krzysztofie Pendereckim: Był niezwykle wolnym twórcą

Jak mówił dyrektor Sinfonietty Cracovii, urodziny kompozytora zawsze odbywały się wspólnie. - Byliśmy z nim w trakcie jego urodzin muzycznie, występując, grając, słuchając koncertów i występując pod jego dyrekcją. Wspólnie pisaliśmy te kartki muzycznego dziennika profesora Pendereckiego. One zostaną już niezapisane razem, ale my zdecydowaliśmy, że musimy dalej hołdować jego pamięci i w dalszym ciągu je zapisywać. Tak, jak wiele mówiący tytuł ostatniego, bardzo nostalgicznego utworu na płycie "Kartki z nienapisanego dziennika"- podróży do dzieciństwa profesora Krzysztofa Pendereckiego ze słynnym tematem huculskim, ormiańskim czy też klezmerskim, który jego ojciec amator zwykł był grywać na skrzypcach. Także to taka podróż-wspomnienie - mówił Jurek Dybał na antenie Dwójki.

Sinfonietta Cravovia/ Krzysztof Penderecki - Sinfonietta No. 3 Leaves from an Unwritten Diary


penderecki-663x364.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu. Serwis specjalny

Jak wyznał dyrektor, płyta ma znaczący tytuł "Penderecki's Sinfonietta(s)". To nie tylko nawiązanie do utworów kompozytora, ale również podkreślenie, że jest to orkiestra Pendereckiego.

- Przed 26 laty profesor wraz ze swoją wspaniałą małżonką Elżbietą Penderecką w tych najtrudniejszych czasach, gdy młodzi muzycy wyjeżdżali tylko i wyłącznie za granicę, wspierali muzyków. W tych trudnych ekonomicznie latach, gdy orkiestry zamykano, dzięki ich wsparciu udało się powołać do życia na bazie kameralistów krakowskich Orkiestrę Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, której profesor przez 26 lat jej istnienia pozostawał wierny - podkreślał gość Dwójki.

- Pod jego dyrekcją odbyło się wiele wspaniałych koncertów na estradach całego świata, nagrań płytowych oraz wiele premier. Od 2014 roku pełnił również też funkcję Przewodniczącego Rady Programowo-Artystycznej. Wtedy, kiedy ja objąłem stery orkiestry udało się jeszcze bliżej związać  z profesorem - mówił w audycji Jurek Dybał.

Czytaj także:

Nasz gość wyraził nadzieję, że wybór utworów na płycie spotkałby się z uznaniem kompozytora. - Mamy nadzieję, że ta płyta też by mu się spodobała również z tego względu, że wiele utworów było pod jego okiem pielęgnowanych właściwie przez wiele lat. Wykonywanych pod jego ręką, lub gdy uczestniczył w próbach.

Także utwory i wybór na płytę są nam szczególnie bliskie. Przecież Sinfonietta wzięła nazwę od Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego. Przepiękny "Agnus Dei", który tam się znajduje był tym utworem który graliśmy w wersji onlinowej krótko po odejściu profesora. Także to jest taka nostalgiczna podróż do tego naszego świata Pendereckiego - mówił dyrektor orkiestry.

Płyta została nagrana w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. - Graliśmy naprzeciw jego pięknego arboretum. To właściwie same symbole i bliskie wspomnienia ciągle jeszcze nie zabliźnionej rany. Przecież nawet oficjalnie profesora jeszcze nie pożegnaliśmy, ale w tym dniu jego urodzin chcemy z nim być poprzez to wydawnictwo - opowiadał dyrektor.

IMG_0263_wersja_internetowa.jpg
Krzysztof Penderecki i Polski Chór Kameralny
Czytaj także:

W ramach obchodów związanych z urodzinami kompozytora odbędzie się koncert. - W dzisiejszym dniu chcemy się radować z Państwem. Był zaplanowany wielki, wspaniały koncert w Krakowie, jednak ze względu na warunki pandemiczne odbędzie się tylko w formie online o godz. 19.00 na platformie PLAY KRAKÓW.

- Dzisiaj chcemy, żeby wszyscy zgromadzili się wokół profesora Pendereckiego. Program przygotowaliśmy w taki sposób, żeby dotrzeć do każdego widza i do każdego słuchacza, również do takiego który zetknie się po raz pierwszy z muzyką kompozytora - podsumował dyrektor orkiestry.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jurek Dybał (dyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia)

Data emisji: 23.11.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Krzysztof Penderecki. 87. urodziny wybitnego kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 06:00
Jest wymieniany jako jeden z największych kompozytorów muzyki poważnej XX wieku. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na świecie, jest także kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia w Polsce, przyznawanego za wybitne zasługi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Skaldawski: zabytki są kotwicą dla pamięci historycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:00
- Poprzez naszą kampanię chcemy zwrócić uwagę na problematykę niszczenia obiektów zabytkowych. Będziemy pokazywać obywatelom, jakie szkody mogą wynikać dla zabytków i co można zrobić, żeby im przeciwdziałać - mówił w Dwójce Bartosz Skaldawski o akcji "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" zainaugurowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
rozwiń zwiń