Bartosz Skaldawski: zabytki są kotwicą dla pamięci historycznej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 10:00
- Poprzez naszą kampanię chcemy zwrócić uwagę na problematykę niszczenia obiektów zabytkowych. Będziemy pokazywać obywatelom, jakie szkody mogą wynikać dla zabytków i co można zrobić, żeby im przeciwdziałać - mówił w Dwójce Bartosz Skaldawski o akcji "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" zainaugurowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

skaldawski1200.jpg
Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy

Posłuchaj
13:24 _PR2_AAC 2020_11_17-09-32-53.mp3 Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski o kampanii "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" (Poranek Dwójki)

"Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" to nowa kampania Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która ma na celu zwrócenie uwagi na rolę zabytków w kształtowaniu naszej tożsamości kulturowej, a także aktywizację Polaków do działań polegających na ich ochronie.

Jak wyjaśnił dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, istnieje wiele wykroczeń, które prowadzą do zniszczenia obiektów zabytkowych. Najczęstszymi są działania deweloperskie, ale i zaniechania obywateli. - Oczywiście tych działań jest wiele, więc będziemy w naszej kampanii rozwijać ten temat i mówić, jakie szkody wynikają dla zabytków. No i wreszcie co może zrobić obywatel, który jest świadkiem takich działań - opowiadał Bartosz Skaldawski.

Czytaj też:

- Chcemy pokazywać ludziom, że chodzi o ich dziedzictwo. O zabytki, które stanowią wartość nie tylko dla konkretnego właściciela, ale i dla nas wszystkich i wszyscy powinniśmy brać odpowiedzialność za to, żeby były zachowane w dobrym stanie. Niszczenie obiektów zabytkowych prowadzi do uszczuplenia tego, co stanowi o naszej tożsamości narodowej czy lokalnej. Chcemy więc zwrócić uwagę, że w każdej sytuacji trzeba zabytki ratować.

Gość audycji podkreślił jednak, że świadomość społeczna, dotycząca wartości zabytków, na przestrzeni kilkunastu lat zdecydowanie wzrosła. - Pierwsze badania wykonaliśmy w 2009 roku, następne w 2015, a teraz, przy okazji tej kampanii, zorganizowaliśmy kolejne badania opinii publicznej. Za każdym razem okazywało się, że zdecydowana większość obywateli uważa dziedzictwo i zabytki za coś ważnego. Jednak w ostatnich wynikach pokazuje nam się trend wzrostowy, ponieważ wcześniej 86% Polaków uważało, że dziedzictwo kulturowe jest dla nich ważne, natomiast w ostatnich badaniach ten odsetek sięgnął aż 91% - mówił Bartosz Skaldawski.

Spot promujący kampanię "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" (źródło: Facebook NID)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Skaldawski (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:47
- Dla zabytków kluczową wartością jest autentyzm. Zniszczonego zabytku nie da się odtworzyć. Możemy jedynie postawić budowlę, która tylko będzie udawać zabytek i dlatego musimy dbać o zachowanie tego, co jeszcze mamy – mówił gość Dwójki, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa: każdy zabytek jest wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 23:55
Rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Gościem Polskiego Radia 24 był Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
rozwiń zwiń