Bartosz Skaldawski: dziedzictwa raz utraconego nigdy nie odzyskamy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:47
- Dla zabytków kluczową wartością jest autentyzm. Zniszczonego zabytku nie da się odtworzyć. Możemy jedynie postawić budowlę, która tylko będzie udawać zabytek i dlatego musimy dbać o zachowanie tego, co jeszcze mamy – mówił gość Dwójki, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Audio
  • Z Bartoszem Skaldawskim o przyszłości dziedzictwa narodowego (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Bartoszem Skaldawskim o możliwościach, planach i projektach rozwoju nowoczesnej instytucji będącej zapleczem eksperckim dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. NID współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami m.in. z UNESCO, English Heritage czy European Heritage Heads Forum. 

- Naszym celem jest tworzenie takich podstaw, które umożliwią zachowanie dla kolejnych pokoleń dziedzictwa będącego fundamentem naszej tożsamości. Chodzi o to, by mogło on nam służyć w budowaniu poczucia wspólnoty i więzi społecznych - mówił gość Dwójki.

Bartosz Skaldawski przypomniał wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie NID, z których wynika, że aż 86 proc. Polaków uważa dziedzictwo za ważne lub bardzo ważne, ale już tylko 61 proc. potrafi wskazać jakiś obiekt zabytkowy w najbliższej okolicy. - To pokazuje, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z roli dziedzictwa, ale jeszcze sporo zostało w tej dziedzinie do zrobienia - zauważył szef NID.

Jak zmienić ten stan rzeczy? – Staramy się promować walory zabytków za pośrednictwem internetu, dzięki któremu możemy dotrzeć do ogromnej rzeszy odbiorców. Chcemy też za jego pośrednictwem zaprosić rodaków do włączenia się w społeczny system opieki nad zabytkami. Witryna Instytutu będzie już niebawem umożliwiała zgłaszanie przypadków wandalizmu, samowoli budowlanych i innych patologii zagrażających zabytkom - powiedział Bartosz Skaldawski.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Skaldawski (p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 8.12

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Poranek Dwójki".

mko/jp

Czytaj także

Rajd po Polsce: od Pomorza po Dolny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 15:11
Wspólnie z Narodowym Instytutem Dziedzictwa przemierzamy Polskę w poszukiwaniu najciekawszych pomników historii. Tym razem odwiedzimy m. in. Łańcut, Lublin i Kanał Augustowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura po upadku "muru lubelskiego"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 10:00
- Zwykły płot budowlany stał w centrum Lublina przez 40 lat! "Teatr w budowie" był spektakularną porażką, który my chcemy przekuć w sukces - mówił Piotr Franaszek, dyrektor ukończonego właśnie Centrum Spotkania Kultur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy upowszechniać muzykę polską"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 12:00
- W obszarze muzyki polskiej XVIII, XIX i początków XX wieku istnieje wciąż wielu kompozytorów, których utwory są mało znane. Celem Instytutu będzie promocja zapomnianych obszarów muzyki – powiedział Maxymilian Bylicki, nowy dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kronikarz Grotowskiego". Wspominamy prof. Zbigniewa Osińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 18:04
- Dziedziny pisarstwa i badań prof. Osińskiego wyrosły z pasji towarzyszenia Grotowskiemu - mówiła prof. Barbara Osterloff, wspominając zmarłego 1 stycznia br. znakomitego historyka teatru, teatrologa, pomysłodawcę i pierwszego dyrektora Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń