Polskie Radio
Section05
Narodowy Instytut Dziedzictwa

Polonez - pierwszy polski taniec zgłoszony do światowej listy UNESCO

Narodowy Instytut Dziedzictwa 31 marca br. zawnioskował o to, by polonez - polski taniec narodowy - został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. - Okres oceny trwa półtora roku. To bardzo złożona procedura międzynarodowa. Jest kilka opinii, jest proces ewaluacji, badania takiego wniosku - mówiła w radiowej Jedynce dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Narodowy Instytut Dziedzictwa Martyna Podolska taniec KULTURA

Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi 60-lecie istnienia

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, która jest eksperckim wsparciem dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. W tym roku instytucja obchodzi 60-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano liczne wystawy, spotkania i konferencje. O wydarzeniach towarzyszących jubileuszowi, a także o celach i zadaniach Narodowego Instytutu Dziedzictwa opowiedziała w Polskim Radiu dyrektor instytucji dr hab. Katarzyna Zalasińska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Narodowy Instytut Dziedzictwa Martyna Podolska

"Wolontariat". Sposób na ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą

- Program "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Chodzi zarówno o obszar I Rzeczypospolitej, jak i o spuściznę kulturową wytworzoną przez polską emigrację; a tym samym jest to już niemal cały świat - mówiła w Jedynce Marta Szymska z Instytutu Polonika.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Dziedzictwa zabytki emigracja wolontariat Anna Stempniak KULTURA

Ruszył Narodowy Instagram Dziedzictwa. "Dla młodych social media mają największe znaczenie"

- Ruszył Narodowy Instagram Dziedzictwa – profil społecznościowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID), który ma zachęcić najmłodsze pokolenia Polaków do odkrywania i zdobywania wiedzy na temat historii i dziedzictwa kulturowego - poinformowała Paulina Soboniak z NID.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA HISTORIA historia Polski Narodowy Instytut Dziedzictwa Instagram media społecznościowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Agnieszka Kowalska: pokazujemy okres największego rozkwitu linii otwockiej

- Wystawa jest dość kameralna, ale skonstruowana tak, że historycznie sięga nawet do XIX wieku. Niektóre z tych budynków zniknęły, więc cudownie jest je zobaczyć na starych zdjęciach - mówiła w Dwójce Agnieszka Kowalska, kuratorka wystawy "Letnisko. Linia otwocka w latach 20. i 30. XX wieku".
Zobacz więcej na temat:  Anin Wawer Dwójka Warszawa Dom Spotkań z Historią wystawa Narodowy Instytut Dziedzictwa

Bartosz Skaldawski: zabytki są kotwicą dla pamięci historycznej

- Poprzez naszą kampanię chcemy zwrócić uwagę na problematykę niszczenia obiektów zabytkowych. Będziemy pokazywać obywatelom, jakie szkody mogą wynikać dla zabytków i co można zrobić, żeby im przeciwdziałać - mówił w Dwójce Bartosz Skaldawski o akcji "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" zainaugurowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa Dwójka Paweł Siwek architektura

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa: każdy zabytek jest wyjątkowy

Rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Celem jest promocja opieki nad zabytkami, poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Gościem Polskiego Radia 24 był Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA zabytki Narodowy Instytut Dziedzictwa

"Wieczny ogień". To historia bez happy endu

W pałacu maharadży w Indiach od ponad 50 lat zachwycają malowidła Stefana Norblina. Przez lata ich autorstwo nie było znane. Konserwatorom udało się przywrócić ich piękno, a dzięki pracy filmowców można teraz oglądać 6 wybranych ożywionych prac w krótkometrażowym filmie animowanym "Wieczny ogień". Film powstał w ramach przedsięwzięcia "Ożywiamy dziedzictwo" prowadzonego przez Instytut POLONIKA.  
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak malarstwo FILM Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wikiwakacje. Sfotografuj zabytek i wygraj nagrody

Do 30 września można wysyłać zdjęcia w konkursie "Wakacje z Wikipedią". Fotografie, dokumentujące polskie zabytki, obszary przyrody chronionej i sztukę dostępną w przestrzeni publicznej zasilą repozytorium plików Wikimedia Commons. Autorzy najlepszych zdjęć, wybranych przez konkursowe jury, otrzymają nagrody. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówiła Wioletta Łabuda, rzecznik Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  zabytki konkurs Wikipedia Narodowy Instytut Dziedzictwa