REKLAMA

Muzyka: OP&UM dla słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 17:01
Fonograficzny debiut kwartetu smyczkowego OPIUM i rozmowa z Filipem Styczniem, dyrektorem Stowarzyszenia "Pro Bono Musicae" o Zimowym Festiwalu Skrzypcowym
Audio
  • Filip Styczeń w Bielsku-Bialej mamy najlepsze w Polsce zaplecze
  • Magdalena Małecka: Kwartet to czysta potrzeba kameralnego grania

We wtorkowym "Poranku"mówiliśmy o rozpoczynającym się 12 stycznia w Bielsku-Białej Zimowym Festiwalu Skrzypcowym, połączonym z lekcjami mistrzowskimi u Zakhara Brona i Evgenija Durnovo. Profesor Zakhar Bron to nauczyciel miedzy innymi Maxima Vengerova, Vladimira Repina i Natalii Prischepenko. O imprezie i jej kulisach mówił Filip Styczeń, dyrektor Stowarzyszenia "Pro Bono Musicae" - organizatora Festiwalu.

Zapowiedzieliśmy też koncert kwartetu smyczkowego OPiUM, założonego w 2004 roku. Kwartet OPIUM wystąpi w niedzielę w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, gdzie zaprezentuje muzykę ze swojej debiutanckiej płyty - "Back to Melody". Znalazły się na niej trzy fonograficzne premiery. Pod hasłem "powrotu do melodii", muzycy kwartetu wybrali utwory: Wojciecha Kilara, Sławomira Czarneckiego oraz Macieja Małeckiego. Wszystkie kompozycje zostały inspirowane tradycją ludową, w szczególności muzyką góralską.  O koncercie, o nagraniu pierwszej płyty i działalności kwartetu opowiadała w studiu Magdalena Małecka - altowiolistka OPIUM.

- Po latach kwartet jest jak rodzina, działamy sobie na nerwy, ale sa tez piękne chwile. Najważniejsze jest jednak wspólne granie - powiedziała Małecka.

Polecamy Państwu naszą "Płytę Tygodnia", na której Hélène Grimaud gra utwory Mozarta, Berga, Liszta i Bartóka.


Program prowadził Marcin Majchrowski.

Aby posłuchać rozmów z gośćmi, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

 


Czytaj także

Testament Góreckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 17:00
- Serce waliło mi 200 razy na minutę; musiałem wyjść ze studia, złapać oddech i ochłonąć - tak Michał Pepol z Royal String Quartet wspomina nagrywanie kompletu kwartetów smyczkowych zmarłego niedawno msitrza.
rozwiń zwiń