Rafał Iwański: na instrumentach afrykańskich do niedawna grałem tylko w domu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 16:57
- Od wielu lat działam równolegle jako instrumentalista grający na instrumentach perkusyjnych, zarówno tych większych: kongach, gongach, bębnach, jak i tych mniejszych: zanzach, kalimbach, a także eksploruję muzykę elektroniczną i elektroakustyczną. To połączenie wydało mi się niezwykle fascynujące - mówił w "Poranku Dwójki" Rafał Iwański, gospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (13.05).
Rafał Iwański
Rafał IwańskiFoto: Ewa Bińczyk

Organicznie i elektroakustycznie

W ramach Dwójkowego cyklu koncertów online Rafał Iwański zaprezentuje nowy projekt dźwiękowy eksplorujący eksperymentalne podejście do instrumentów etnicznych pochodzenia afrykańskiego, takich jak zanza czy kalimba.

- Punktem wyjścia do prezentacji przygotowanej dla radiowej Dwójki był mój album "Transformations I", który wyszedł w lutym tego roku. Zawiera on kompozycje elektroakustyczne, ale głównymi instrumentami tutaj eksplorowanymi są instrumenty pochodzenia afrykańskiego - tłumaczył perkusjonista i producent muzyczny, a z wykształcenia etnolog.

Urządzenia i efekty elektroniczne służą tu głównie do przetwarzania źródeł akustycznych w celu stworzenia organicznej muzyki elektroakustycznej.

Posłuchaj
06:59 Poranek Dwójki iwański 11.05.2023.mp3 Rafał Iwański przed koncertem z cyklu "Miejscówka z Dwójką" (Poranek Dwójki) 

Rafał Iwański jest współzałożycielem toruńskiej grupy Hati, zespołów Innercity Ensemble, Kapital i ||ALA|MEDA||, projektu audiowizualnego z pogranicza muzyki i nauki Voices Of The Cosmos oraz powstałej w 2019 r. Grupy WoRaZu prezentującej spektakle teatralno-taneczne butoh z muzyką na żywo.

 <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Do roku 2019 występował i nagrywał solo jako X-NAVI:ET. Jako solista i z zespołami zagrał setki koncertów w Polsce, kilkunastu innych krajach Europy i w USA. Współpracował koncertowo i przy nagraniach płyt z wieloma znamienitymi instrumentalistami i kompozytorami, takimi jak m.in.: Stefan Joel Weisser (Z'EV), Richard Pinhas, Zdzisław Piernik, Jerzy Mazzoll, Reinhold Friedl, Peter Votava, Sławek Ciesielski (ex Republika), Jeff Gburek, Anna Zielińska.

Pomysłodawca i współorganizator międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival realizowanego w CSW w Toruniu od 2008 do 2021 roku, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzykofilia organizowanego w Toruniu od 2016 r. (od 2021 wraz z własną Fundacją Artystyczną Kosmos). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

Na koncert zapraszamy w sobotę (13.05) w godz. 19.00-19.30. Transmisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Dwójkowym Facebookukanale YouTube i stronie internetowej PR2

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: Rafał Iwański (perkusjonista i producent muzyczny)

Data emisji: 11.05.2023

Godzina emisji: 8.05

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

wh0wh0: hybryda poszukiwań i eksperymentów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 18:00
- Jest to set promujący mój debiutancki album, który jest efektem poszukiwań i eksperymentu. Jest hybrydą moich zainteresowań  - mówił Jacek Prościński, stojący za projektem wh0wh0, który w sobotę (17 lipca) zaprezentował w "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mirt+Ter. Duet eksperymentujący [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 11:00
Występowali na festiwalach w kraju i za granicą, między innymi na Unsound, OFF Festival, Donau Festival czy Flussi. Tym razem wystąpili na "Miejscówce". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń