Zagraj o niepodległość w labiryncie powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 19:25
W 150. rocznicę wybuchu powstania Muzeum Historii Polski zaprasza na specjalną interaktywną wystawę "1863. Gra o niepodległość", która przeniesie nas w lata 50. i 60. XIX wieku.
Audio
  • Małgorzata Żaryn o wystawie "1863. Gra o Niepodległość"
Zagraj o niepodległość w labiryncie powstania styczniowego
Foto: materiały promocyjne

Wystawa, przygotowana w formie labiryntu, ma charakter multimedialny. Widzowie zobaczą m.in. wydruki archiwalnych, rzadko pokazywanych dokumentów, plakatów, map, fotografii przedstawiających powstańców i Warszawę tamtego okresu, zaś przy stole sztabowym zapoznają się z przebiegiem słynnych bitew powstańczych.
Wędrówkę w czasie rozpoczniemy w wytwornym salonie Państwa Łuszczewskich, gdzie wejdziemy w towarzystwo pisarzy, artystów, polityków, duchownych, przemysłowców. Stamtąd wyjdziemy na ulice modernizującej się wówczas Warszawy. Poznamy zalety rozwijającego się miasta, doświadczymy także atmosfery patriotycznych manifestacji. Staniemy przed koniecznością dokonania wyboru kierunku działania i przyjęcia jego konsekwencji. Poprzeć Aleksandra Wielopolskiego?...

Rota
Rota powstańców styczniowych

Czy też walczyć o niepodległość – w konspiracji i powstaniu? Może się nawet zdarzyć, że - poddani represjom popowstaniowym - zostaniemy zesłani na Syberię i zmuszeni do mówienia w obcym języku. Na zakończenie każdy z odwiedzających będzie uczestniczył w tworzeniu powstańczego dziedzictwa.
Młodzieży szkolnej polecamy lekcje muzealne oraz warsztaty organizowane w ramach wystawy.
Konstrukcja ekspozycji pozwoli na jej mobilność – szczególnie istotną w związku z Rokiem Powstania Styczniowego. Będzie udostępniana instytucjom kultury, oświaty i jednostkom samorządowym.  
* * *
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, sala wystawowa na parterze (nr 097), ul. Dobra 56/66
Termin: od 22 stycznia do 24 lutego 2013 roku
Godziny otwarcia: codziennie w godz. 10.00-18.00