Huczne urodziny Teatru Polskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 16:10
- To, że stawiamy w tym roku na klasykę, sugeruje, że będzie ciężko i nudno. Ale tak nie jest. Słowo "klasyka" jest piękne, pozytywne, mądre, otwarte na człowieka. Będziemy grali "Wesele", "Zemstę", a za kilka dni "Irydiona" - mówi w Dwójce Andrzej Seweryn.
Audio
  • Dyrektorzy Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn i Jarosław Gajewski
  • Dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej, Wojciech Rodek
fragment plakatu zapowiadającego spektakl Irydion w Teatrze Polskim
fragment plakatu zapowiadającego spektakl "Irydion" w Teatrze PolskimFoto: materiały promocyjne

Świętowanie 100-lecia Teatru Polskiego rozpocznie się 29 stycznia premierą "Irydiona". Równo 100 lat po pierwszym spektaklu na deskach Teatru Andrzej Seweryn zmierzy się, tak jak w 1913 roku Arnold Szyfman, z tekstem Zygmunta Krasińskiego.

/

Wybierając "Irydiona" na inaugurację założonego przez siebie teatru, Szyfman wskazywał kierunek swojego myślenia o repertuarze. Andrzej Seweryn, wracając w roku jubileuszowym do tekstu Krasińskiego, nawiązuje do najgłębszych tradycji Teatru Polskiego, a jednocześnie zadaje pytanie, jaką drogę przebył teatr przez ostatnich sto lat.

Który z licznych tematów tego dramatu Krasińskiego pozostaje bliski współczesnemu widzowi i może go poruszyć? W jakiej formie należy przedstawić dziś "Irydiona", żeby był on czytelny dla widza w 2013 roku? We wtorkowym "Poranku Dwójki", na te pytania odpowiadali dyrektorzy Teatru Polskiego w Warszawie - Andrzej Seweryn i Jarosław Gajewski .

Przedstawiliśmy również program kolejnej z polskich filharmonii, związany z Rokiem Lutosławskiego. Dziś była to Filharmonia Lubelska, a o programie opowiadał dyrektor artystyczny Wojciech Rodek .

Audycję prowadził Marcin Pesta.


usc