Improwizatorzy biorą się za Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 12:30
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o projekcie Macieja Garbowskiego: Lutosławski Collective.
Audio
  • Maciej Grabowski i Andrzej Bauer o projekcie Lutosławski Collective (Poranek Dwójki)
  • Karolina Cicha o twórczości Meredith Monk (Poranek Dwójki)
Lutosławski Collective
Lutosławski CollectiveFoto: Grzegorz Śledź

Ideą przedsięwzięcia jest przełożenie myśli kompozytorskich Witolda Lutosławskiego na język szeroko rozumianej improwizacji. Do jego realizacji pomysłodawca - Maciej Garbowski - przystąpił z grupą artystów bardzo różnorodnych: Andrzejem Bauerem, Andersem Jorminem, Samborem Dudzińskim, Leną Willemark i Dominikiem Wanią.

Stanowiący zwieńczenie projektu "Maciej Garbowski: Lutosławski Collective" album wydany zostanie w drugiej połowie 2013 roku. Towarzyszyć mu będzie książka dotycząca korelacji pomiędzy technikami stosowanymi w muzyce improwizowanej a techniką aleatoryczną, tak charakterystyczną dla twórczości kompozytora. Dotychczas nie ukazało się w Polsce żadne wydawnictwo skupiające się na związkach kompozycji Lutosławskiego i improwizacji. Celem pracy jest przede wszystkim rzucenie światła na niezbadaną dotychczas kwestię i mogą przyczynić do prób reinterpretacji jego twórczości. Wyniki procesu badawczego przełożą się również na sposób interpretacji i odczytywania utworów Lutosławskiego, które znajdą się na płycie.

>>Zobacz serwis: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli kontrabasista Maciej Grabowski i wiolonczelista Andrzej Bauer.
Piosenkę z rekomendacją. W tym tygodniu poleca Karolina Cicha. W środę mówiła o piosence "Memory Song" w wykonaniu Meredith Monk. Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Witold Lutosławski
Czytaj także

Lutofuzje, czyli Lutosławski w wersji alternatywnej i tanecznej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:00
- Za punkt wyjścia wzięliśmy sobie formę III Symfonii, która ma wszystkie charakterystyczne elementy dla muzyki Lutosławskiego, a które postanowiliśmy wykorzystać do pewnego rodzaju przetworzeń - mówił w Dwójce Jerzy Rogiewicz zaangażowany w projekt Lutofuzje "V/Told Radical Dance Experience".
rozwiń zwiń