X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Europeum" - sztuka w spichlerzu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 14:01
- "Europeum" będzie żywym ośrodkiem. Nie chcieliśmy nazywać go "galerią" - mówiła w Dwójce Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które otwiera nowy oddział prezentujący kolekcję sztuki europejskiej.
Audio
  • Zofia Gołubiew i Marek Świca mówią o Ośrodku Kultury Europejskiej "Europeum" (Dwójka/Poranek Dwójki)
Rynek Główny w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

- Kolekcja dzieł sztuki zachodnioeuropejskiej była gromadzona od końca XIX w., a więc od początku istnienia muzeum. - opowiadała w "Poranku Dwójki" Zofia Gołubiew. - W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zbiory te kilkukrotnie "przeprowadzały się" do nowych miejsc. Teraz znalazły swoje miejsce w pięknie odnowionym spichlerzu z XVII w.

Marek Świca, wicedyrektor muzeum ds. naukowych i zbiorów, opisywał kolekcję oraz założenia Ośrodka Kultury Europejskiej "Europeum". - To miejsce nie ma być zamkniętą formą - ma być miejscem rozmów, spotkań, koncertów, ważnych wydarzeń – mówił. - Przestrzeń wokół budynku spichlerza stwarza możliwość wychodzenia z różnymi działaniami na ulicę. Chcemy otwierać się na ludzi w każdym wieku. Szczególnie dumny jestem z programu działań rodzinnych "Konik muzealny", w którym to rodzice stają się dla swoich dzieci przewodnikami po muzeum.

Twórcy wystawy w "Europeum" myślą otwarcie także o samej kolekcji oraz granicach Europy. Chcą pokazywać nie tylko rzeźbę i malarstwo, ale też przedmioty rzemiosła, grafiki i rysunki. Prezentować będą sztukę Europy Wschodniej i wzajemne wpływy naszego kontynentu i Dalekiego Wschodu.

- Ta kolekcja pokazuje, że zawsze byliśmy w Europie, że w epoce sprzed powstania sztuk narodowych wymiana kulturalna i kontakty artystów były intensywne i zupełnie naturalne - mówił Świca.

Z gośćmi w krakowskim studiu rozmawiał Marcin Pesta.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak