Schubert w interpretacji Jakowicza i Bednarczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 12:13
- Udało nam się pokazać różnorodność twórczości austriackiego kompozytora, a gwoździem programu i inspiracją do nagrania naszej płyty była fantazja C-dur D 934 na skrzypce i fortepian – powiedział skrzypek Jakub Jakowicz.
Audio
  • Bartosz Bednarczyk i Jakub Jakowicz o swojej płycie "Schubert" (Poranek Dwójki)

Pianista Bartosz Bednarczyk i Jakub Jakowicz poświęcili swoją płytę "Schubert" twórczości kameralnej austriackiego kompozytora. Wszystko zaczęło się jednak od fascynacji fantazją C-dur D 934. – Usłyszałem ją na koncercie, na żywo, i było pozamiatane. Była w tym głębia i jednocześnie coś niesamowicie efektownego, wgniatała w fotel – tłumaczył Bednarczyk.

Jakowicz nie ukrywał, że praca nad tym utworem nie była łatwa i zajęła dużo czasu. - Fantazja jest rzadko grywana na koncertach, bo wymaga wielu prób. Trzeba spędzić z nią naprawdę wiele godzin. To głęboki proces i zajmuje dużo miejsca w życiu - tłumaczył w radiowej Dwójce.  

20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia  im. W. Lutosławskiego odbędzie się koncert, w czasie którego Bartosz Bednarczyk i Jakub Jakowicz zaprezentują swoją interpretację fantazji, a także inne utwory z płyty "Schubert".

***

Rozmawiał: Piotr Kędziorek

Gość: Bartosz Bednarczyk (pianista) i Jakub Jakowicz (skrzypek)

Data emisji: 17.10.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

zi/mz