REKLAMA

Mouse on Mars: studia eksperymentalne powinny być wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 12:45
- To smutne, że ta idea trochę upadła, bo te małe wspólnoty były bardzo ważne - mówili w Dwójce Andie Toma i Jan St. Wermer, założyciele legendarnego niemieckiego duetu, który przedstawił swoją nową kompozycję opartą na samplach ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Koncert odbył się 26 września w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany w streamingu na stronie radiowej Dwójki.
Audio
  • Mouse on Mars o utworze bazującym na samplach z bibliotek Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (Poranek Dwójki)
Mouse on Mars
Mouse on MarsFoto: screen z transmisji wideo

Czarny pokój 1200.jpg
Studio Eksperymentalne PR. Czarny pokój i brak granic

Muzycy Mouse on Mars podkreślili, że studia eksperymentalne w dalszym ciągu mogą spełniać bardzo ważną rolę dla współczesnego świata: - To miejsca dyskusji i wymiany pomysłów. Mogłyby one udowodnić społeczeństwu, że nie wszystko jest policzalne, że sukces to nie tylko ilość głosów na tak.

Artyści dodali, że dziś szczególnie ważne są wolne przestrzenie spotkań człowieka z człowiekiem, w których można pracować nad czymś, co nie zawsze daje efekt. - Radio jest do tego idealne - mówili muzycy.

Duet Mouse on Mars sięgnął do biblioteki sampli ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, by stworzyć swój nowy utwór p.t. "Playtime". Dzieło zabrzmiało po raz pierwszy właśnie w Warszawie na koncercie zorganizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza oraz Polskie Radio.

W "Poranku Dwójki" Andie Toma i Jan St. Wermer mówili o genezie tytułu "Playtime" oraz swoim stosunku do dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Retransmisji koncertu zespołu Mouse on Mars będzie można posłuchać w czwartek (3.10) dwójkowej audycji "Nokturn".

Pionierzy inteligentnej muzyki tanecznej

Legendarny niemiecki duet Mouse on Mars, współtworzony jest od 1993 roku przez Andiego Tomę i Jana St. Wermera. W ostatniej dekadzie XX wieku ta dwójka znalazła się – obok takich artystów, jak Aphex Twin, Boards of Canada czy Amon Tobin – wśród pionierów oraz głównych przedstawicieli tzw. inteligentnej muzyki tanecznej. Unikatowe połączenie elementów muzyki popularnej i eksperymentalnej przyniosło zespołowi rozgłos w kręgach daleko wykraczających poza uniwersum muzyki tanecznej.

Biblioteka inspirująca muzyków

Z dźwięków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia udostępnionych przez Instytut Adama Mickiewicza skorzystało dotychczas ponad 20 tysięcy artystów i producentów muzycznych z całego świata. Wśród nich – Bartosz Weber oraz Aleksandra Grünholz, którzy 26 września dołączyli do Mouse on Mars w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Koncert zorganizował Instytut Adama Mickiewicza i był on wydarzeniem towarzyszącym konferencji Digital Cultures.

shutterstock konsola 1200.jpg
Bohdan Mazurek. Sekrety eksperymentatora
Czytaj także

Eugeniusz Rudnik i jego maszyny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:21
W "Letniej nocy" słuchaliśmy nowego albumu z utworami cenionego polskiego kompozytora muzyki elektronicznej, zatytułowanej "Maszyny". Płyta została zrealizowana w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia.
rozwiń zwiń