Słuchowisko "Niepokonani 1920". Olaf Lubaszenko: to zderzenie dwóch światów

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 09:28
- To jest ciekawy tekst, w którym mieszają się dwa porządki: wątek narodowy, polityczny i to, co dzieje się z krajem miesza się z porządkiem rodzinnym – zwykłym, prywatnym życiem rodzinnym. Ta geopolityka dotyka nas bardzo osobiście tam, gdzie jest nasze życie. I to mnie ujęło w tym dziele - mówił o słuchowisku "Niepokonani 1920" Olaf Lubaszenko, odtwórca roli generała Stanisława Malickiego.
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: Mat. promocyjne/Teatr Kamienica

Dorota Chotecka, Radek Pazura, Emilian Kamiński - fot. Teatr Kamienica 1200.jpg
Tak powstawało słuchowisko "Niepokonani 1920"

Posłuchaj
05:34 Poranek Dwójki 18.09.2020 08_10_21.mp3 Aktorzy o premierowym słuchowisku "Niepokonani 1920" Domana Nowakowskiego w reż. Emiliana Kamińskiego (Poranek Dwójki)

W Teatrze Kamienica w Warszawie przez kilka tygodni trwały nagrania słuchowiska Domana Nowakowskiego "Niepokonani 1920". Efektów pracy ponad 40 aktorów, pod czujnym okiem Emiliana Kamińskiego, będzie można posłuchać w najbliższą sobotę (19.09) na antenie Dwójki w dwóch częściach: w sobotę o godz. 19.30 i w niedzielę o godz. 19.00.

Sztuka przedstawia kluczowe momenty bitwy nazywanej Cudem nad Wisłą. W tekście napisanym przez Domana Nowakowskiego znajdujemy wciągającą relację z wydarzeń, które w czasie bitwy miały miejsce m.in. w sztabie armii i na froncie. Wyjątkowości tej opowieści przydają współczesne komentarze narratorów, (kreowanych przez Franciszka Pieczkę i Paulinę Holtz).

Czytaj też:

Plansza_NIEPOKONANI.jpg
"Niepokonani 1920". Premierowe słuchowisko o Bitwie Warszawskiej

Jednak słuchowisko pokazuje nie tylko realia z wojskowych obozów, ale również to, co w tym czasie działo się w domach. Jak podkreśliła odtwórczyni jednej z ról Justyna Sieńczyłło, "matki w tamtych czasach żyły w ogromnym strachu i niepewności". - Barbara Malicka, którą mam przyjemność grać, boi się o męża, który jest oficerem sztabu i jeździ na front. Każde jego wyjście z domu jest dla niej swoistym pożegnaniem. A jeszcze jak syn ucieka z domu i znajduje się pod Ossowem, to trudno mi sobie wyobrazić, jakie emocje były w tych kobietach. Wojna się toczyła, działy się sprawy dziejowe, ale z tyłu zawsze były kobiety i to one musiały utrzymywać dom, dbać o wszystkich i udawać, że nic ich nie dotyka - opowiadała.

W audycji rozmawialiśmy również z Mileną Staszuk i Piotrem Ligienzą, którzy opowiadali m.in. o harcie ducha i odwadze młodych bohaterów, w których się przyszło im się wcielić w sztuce "Niepokonani 1920".

***

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Olaf Lubaszenko, Justyna Sieńczyłło, Milena Staszuk, Piotr Ligienza

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Szymon Kuśmider: dramat "Wyszedł z domu" jest tekstem współczesnym

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 18:41
- To materiał, który ma swój rytm, swoje dźwięki, swoje jedno, drugie, trzecie dno. I kiedy się siedzi w domu w pandemię, to ma się wrażenie, że ten tekst został napisany dwa lata temu, a nie w połowie lat 60. i tylko człowiek czeka, żeby to dać aktorom do czytania - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska "Wyszedł z domu" realizowanego na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń