Emilian Kamiński: teatr ma nie odbierać ludziom chęci do życia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 14:04
- Na szkolnej uroczystości, którą prowadziło trzech studentów akademii teatralnej, Jerzy Radziwiłłowicz, Maciej Szary, Andrzej Oksza, moje koleżanki z klasy poszły do nich i powiedziały, że jest tutaj Emilian, co ładnie gra na gitarze, śpiewa i mówi wiersze - o początkach i rozwoju swojej drogi artystycznej opowiadał Emilian Kamiński.
Emilian Kamiński i Robert Mazurek
Emilian Kamiński i Robert MazurekFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Posłuchaj
59:42 2020_09_12 12_00_02_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Mazurek słucha 12 września godz. 12:00. Rozmowa z Emilianem Kamińskim

 

Emilian Kamiński, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Kamienica był dziś (12.09) gościem audycji "Mazurek słucha". Wspominał początki swojej kariery, opowiadał o ludziach teatru, dziejach spektakli. Mówił także aktualnych wyzwaniach, jakie stoją przed kulturą.

- W szkole teatralnej na Miodowej miałem piękny egzamin. Egzaminował m.in. prof. Bardini. Dostałem się do szkoły, którą pokochałem. Potem, już na 3 roku dostałem propozycję pracy w Teatrze Narodowym, a gdy kończyłem szkołę miałem propozycje z czterech teatrów. Wkrótce spotkał mnie rektor Tadeusz Łomnicki, mówił do mnie "Harcerzyk". Wybrałem Łomnickiego, zaprzyjaźniłem się z nim - opowiadał aktor. 

Czytaj więcej:

Marek Bieńczyk: nie ma weselszych ludzi niż melancholicy

Prof. Leon Tarasewicz: malowałem od samego dzieciństwa

- Moje motto - mówił dyrektor Teatru Kamienica - brzmi: teatr ma nie odbierać ludziom chęci do życia. Nie pracuję dla krytyków, tylko dla widzów. Widz jest u mnie najważniejszy - zapewniał. - Chcę robić spektakle, które dają ludziom oddech, ale mamy w repertuarze także sztuki misyjne, poważne.

Emilian Kamiński wspominał także teatr domowy, w którym pracował w stanie wojennym, opowiadał o pracy w Ateneum, na planie filmowym i w dubbingu.

Jako gość Dwójki nie szczędził dowcipów, błyskotliwie opowiedzianych anegdot o ludziach i sytuacjach z życia teatralnego, dzielił się ze słuchaczami humorem i muzyką. 

***

Tytuł audycji: "Mazurek słucha"

Przygotował: Robert Mazurek

Gość: Emilian Kamiński (aktor, reżyser, dyrektor teatru)

Data emisji: 12.09.2020

Godzina emisji: 12.00

Czytaj także

Kamiński: oddać dzieło życia? Po moim trupie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 21:00
Emilian Kamiński może stracić teatr, którego jest twórcą i dyrektorem. Sprawie przyjrzeliśmy się w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emilian Kamiński: nawet nie wiem, jak liczyć straty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 10:54
- Ten rytm życia, w jakim byliśmy, jest złamany i boję się, jaki będzie powrót i kiedy on nastąpi. Liczę, że gdy to minie, to aktywność kulturalna widzów odżyje i ludzie wrócą do teatrów - mówił Emilian Kamiński, dyrektor warszawskiego Teatru Kamienica.
rozwiń zwiń