Tantiemy dla twórców - dlaczego platformy streamingowe ich nie płacą?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 10:00
- Tantiemy należą się twórcom filmowym za nadanie dzieła w telewizji, wyświetlanie w kinach, dystrybucję na różnych nośnikach. Giganci streamingu nie mają w tej chwili prawnego obowiązku dzielenia się zyskami z eksploatacji utworów - mówiła w Dwójce Małgorzata Machczyńska, radca prawny Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.
Tantiemy dla twórców - czemu nie płacą ich platformy streamingowe?
Tantiemy dla twórców - czemu nie płacą ich platformy streamingowe?Foto: Shutterstock/pixinoo
  • W audycji wróciliśmy do tematu, który coraz mocniej zaznacza się w publicznej dyskusji - kwestii tantiem za eksploatację utworów w internecie.
  • O problemie dzielenia się zyskami z dystrybucji filmów na platformach streamingowych rozmawialiśmy z mecenas Małgorzatą Machczyńską - radcą prawnym Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych oraz reżyserem Alkiem Pietrzakiem z zarządu głównego SFP.

Brak uregulowań prawnych

Tantiemy to wynagrodzenia z tytułu odtworzenia utworu, które płacą twórcom telewizja, radio, kino. - Z punktu widzenia prawa wygląda to tak, że obecne regulacje nie przewidują tantiem za streaming. Do polskich przepisów nie została wdrożona unijna dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. To szeroka regulacja praw twórców w odniesieniu do platform streamingowych i ogólnie korzystania z utworów w internecie. Rozstrzyga kwestię dla filmowców najważniejszą, czyli tantiemy za eksploatację. To przepisy z 2019 roku, a państwa członkowskie zostały zobowiązane do ich wdrożenia do czerwca 2021 - stwierdziła Małgorzata Machczyńska.

Czytaj też:

Prawo nie nadąża za technologią

Alek Pietrzak podkreślił, że prawo nie nadąża za technologią. - Pełne wynagrodzenie dla twórcy to odtworzenie filmu w telewizji lub kinie. Trudno określić gażę autorów na początku - wtedy nie wiadomo jeszcze, czy dany obraz będzie sukcesem. A jeśli tak się stanie, to zarabia na tym producent, dystrybutorzy, wszyscy, którzy go prezentują. Twórca jest autorem tego dzieła, jemu należy się maleńki procent od tego sukcesu. Chodzi o ochronę większości twórców, bardzo znani aktorzy, reżyserzy zagwarantują sobie odpowiednie zapisy w umowach - zaznaczył.


Posłuchaj
12:35 2023_01_24 08_37_02_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Tantiemy dla twórców - dlaczego platformy streamingowe ich nie płacą? (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Małgorzata Machczyńska (radca prawny Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych) oraz Alek Pietrzak (reżyser, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich)

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 8.35

mo/kor