Wielki młody papież

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 16:00
Co takiego było w Janie Pawle II, że szły za nim tysiące młodych ludzi? A z drugiej strony: dlaczego papież tak wielkie znaczenie przypisywał kontaktom z młodzieżą?
Audio

– To jedna z tajemnic jego osobowości: on był prawdziwy, w kontaktach z młodymi nie starał się owijać w bawełnę – mówił w Dwójkowym "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Jarosław Szmit, reżyser nowo powstałego filmu "Szukałem Was…". Goście audycji, rozmawiając o przyczynie, dla której młodzi z całego świata słuchali Jana Pawła II, podkreślali, że papież nigdy nie bał się głosić trudnych prawd. Przyciągał w ten sposób siłą samej prawdy, nie zaś łatwymi obietnicami szczęścia.  "Musicie od siebie wymagać, nawet jeśli inni by od Was nie wymagali" – te słynne słowa papieża wydają się najlepiej oddawać sposób jego dialogu z młodymi.

O prawdzie wewnętrznej Jana Pawła II mówił również goszczący w naszej audycji abp Henryk Hoser, biskup diecezjalny diecezji warszawsko-praskiej. – Ten papież umyka wszelkim definicjom, jest nie do końca odkryty, ciągle go odkrywamy – podkreślał abp Hoser.

W dobie kryzysu autorytetów, w świecie, który wabi młodych łatwymi rozwiązaniami, Jan Paweł II był głosem odrębnym i niezwykle mocnym. Wszyscy mamy jeszcze w pamięci jego niezliczone spotkania z młodymi: jak szybko nawiązywał z nimi kontakt, jak go uważnie słuchali, wyrażając jednocześnie swój entuzjazm i radość. "Jesteście przyszłością świata, nadzieją Kościoła, jesteście moją nadzieją" – mówił, przypominając o wielkiej wartości ludzi młodych, o tym, jak wiele zależy od ich postaw i ich życia.

Gośćmi wydania specjalnego "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" byli: abp Henryk HoserJarosław Szmit , Katarzyna Galicka (studentka UKSW) Marta Pamrów (amerykanistka z UW) Franciszek Horubała i Szymon Nowak (uczniowie Liceum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II).

Audycję Hanny Marii Gizy nadajemy w Dwójce co sobotę, o godz. 16.00.

Aby wysłuchać całej rozmowy – w której m.in. świadectwa zgromadzonych w studiu uczniów i studentki, a także wspomnienia słuchaczy – wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(jp)

 

/