Stephen Hawking: fizyka uratowała mu życie

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:30
W jednym z wywiadów powiedział: "Miałem szczęście w nieszczęściu. Choroba pozbawiła mnie możliwości ruchu, ale nie odcięła mnie od dwóch głównych przyjemności życia: fizyki i muzyki".
Audio
  • Profesor Marek Demiański, profesor Ernest Bartnik i wydawca Adrian Markowski o życiu i twórczości Stephena Hawkinga (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Stephen Hawking w stanie nieważkości
Stephen Hawking w stanie nieważkości Foto: Jim Campbell/wikipedia/domena publiczna

- Osobą, która najbardziej pomogła Hawkingowi, wyciągając go z kompletnej depresji i alkoholizmu, był profesor Denis Sciama. On nie przestraszył się tego, że uczeń jest śmiertelnie chory, nakłonił go do badania czarnych dziur - opowiadała Hanna Maria Giza w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Od tego momentu zaczęło się pasmo niezwykłych odkryć dotyczących wszechświata. Hawking twierdzi na przykład, że czarne dziury tak naprawdę wcale nie są czarne i emitują promieniowanie.

mat.prasowe
mat.prasowe

- Idea, że mechanika kwantowa wpływa na czarne dziury, jest prosta i genialna. No i ubrana w doskonałą matematykę - mówił profesor Ernest Bartnik - Z mechaniki kwantowej, z zasady nieoznaczoności wynika, że wszędzie w próżni mogą się pojawić na krótko cząstki. Wyobraźmy sobie, że z dwóch cząstek jedna wpadnie w czarną dziurę, wtedy druga będzie swobodna i wyleci jako promieniowanie - tłumaczył fizyk.

Słynny brytyjski astrofizyk za swoje odkrycie Nobla na razie nie dostał. - To nie jest potwierdzone, bo nie możemy wytworzyć czarnej dziury w laboratorium i badać jej otoczenia - mówił astronom i fizyk, profesor Marek Demiański.
Rozmowę w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zainspirowało wydanie w Polsce książki "Krótka historia Stephena Hawkinga" Kitty Ferguson. To opowieść o kolejach losu i naukowych dociekaniach jednego z najbardziej niezwykłych, najwyżej cenionych i obdarzonych największym hartem ducha ludzi naszych czasów. Gościem w Dwójce był również Adrian Markowski z Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Czytaj także

Stephen Hawking: Nie przetrwamy na Ziemi nawet 1000 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 13:00
Światowej sławy fizyk nie daje ludzkości dłuższych perspektyw na Ziemi. Musimy migrować, mówi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć Stephena Hawkinga

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 18:00
Żyje ponad 40 lat dłużej, niż prognozowali lekarze. Został ojcem, choć nigdy nie miał mieć dzieci. Przewrócił do góry nogami tradycyjne wyobrażenia na temat czarnych dziur, początku czasu i przestrzeni. W sobotę zaprasza na audycję poświęconą teoriom Stephena Hawkinga.
rozwiń zwiń