X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najważniejszy strajk w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 18:14
- Popierało nas 6 milionów ludzi. To była wtedy prawie połowa zatrudnionych. Władza zdawała sobie sprawę, co się dzieje. Miała dwa wyjścia: rozwiązanie siłowe albo metodę negocjacji. Myślę, że decyzja o podjęciu negocjacji zapadła dopiero 31 sierpnia - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" poseł Jerzy Borowczak.
Audio
  • O strajkach w 1980 r. i porozumieniach sierpniowych opowiadali: Danuta Kobzdej, Maciej Grzywaczewski, dr Patryk Pleskot oraz Jerzy Borowczak (Dwójka/Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego)
Zbiórka pieniędzy na wolne związki zawodowe
Zbiórka pieniędzy na wolne związki zawodoweFoto: Stefan Cieślak/Wikipedia Domena Publiczna

14 sierpnia wybuchł najważniejszy strajk w najnowszej historii Polski. Pracę przerwali robotnicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Stoczniowcy domagali się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, Andrzeja Kołodzieja i Lecha Wałęsy, zbudowania pomnika ofiar masakry robotników z grudnia 1970 roku, podwyżki płac, dodatku drożyźnianego, wyrównania dodatków rodzinnych do wysokości, w jakiej otrzymuje je milicja, oraz gwarancji dla strajkujących.

- Strajk w Gdańsku nie wybuchł sam z siebie. Przygotowały go organizacje: Ruch Młodej Polski, związki zawodowe, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz KOR, którego działaczem w Gdańsku był Bogdan Borusewicz. To był sprzeciw przeciwko tej władzy, temu ustrojowi. Siedem dni przygotowywaliśmy strajk - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” poseł Jerzy Borowczak.

>>> Zobacz specjalny serwis poświęcony wydarzeniom sierpniowym <<<

30 sierpnia MKS w Szczecinie i komisja rządowa podpisały porozumienie. Układ był korzystny dla strajkujących w punktach dotyczących spraw ekonomicznych i socjalnych; niekorzystny, nieprecyzyjny lub niepełny w sferze żądań politycznych. - Nie wiem, czy możemy rozdzielić postulaty ideologiczne od gospodarczych, bo w tamtym ustroju wszystko z polityką i ideologią się kojarzyło. Siłą rzeczy najbardziej oczywiste postulaty społeczne i gospodarcze obierały więc wymiar polityczny - podkreślał dr Patryk Pleskot.

31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16:40 MKS w Gdańsku i komisja rządowa podpisały w sali BHP Stoczni Gdańskiej porozumienie. Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów brzmiał: "Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczących wolności związków zawodowych".

- Widzieliśmy w trakcie strajku, jak się zmieniają postawy robotników. Początkowo chcieli tylko polepszenia bytu materialnego, ale zdali sobie sprawę, że musi powstać jakaś organizacja. Aby móc pilnować poprawy bytu materialnego, musiałaby ona też pilnować warunków politycznych, funkcjonowania w systemie. Nikt nie miał wątpliwości co do tego, że postulat o powołaniu związków zawodowych ma być tym najważniejszym - opowiadał Maciej Grzywaczewski.

Gośćmi audycji byli: Danuta Kobzdej, Maciej Grzywaczewski, dr Patryk Pleskot oraz Jerzy Borowczak.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak