Fredrowskie komedie: śmiech goryczą podszyty

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 18:39
– Rozbawianie ludzi było u niego niczym kostium. Celem było pokazanie wad: zarówno pojedynczych ludzi, jak i całego społeczeństwa – przypominała o funkcji Fredrowskiego komizmu prof. Barbara Naganowska, gość "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" poświęconego znakomitemu dramaturgowi.
Audio
  • Z Anną Budzyńską, prof. Barbarą Naganowską, Dorotą Buchwald i prof. Andrzejem Fabianowskim o twórczości Aleksandra Fredry rozmawia Hanna Maria Giza w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego". (PR, 7.09.2013)
Aleksander Fredro
Aleksander FredroFoto: Polona.pl/domena publiczna

O tej swoiście dydaktycznej roli śmiechu w twórczości Aleksandra Fredry mówił w Dwójkowej audycji również prof. Andrzej Fabianowski. Według badacza, polski twórca – mistrz językowego czy sytuacyjnego dowcipu – tak naprawdę nie należał do osób wesołych z natury. Wręcz przeciwnie. – W mojej wyobraźni Fredro realizuje topos smutnego klauna, kogoś, kto obrał sobie za zawód rozbawianie innych, a w głębi swego ducha jest smutny – oceniał prof. Fabianowski, przywołując tu opinie o Fredrze jako o mizantropie, zamykającym się w kręgu rodzinnym.

>>Weź udział w Konkursie Fredrowskim. Wygraj cenne nagrody<<
Z drugiej jednak strony tradycja rodzinna Fredrów przekazała nam wiele historii, które świadczyłby o – także tym codziennym, życiowym – poczuciu humoru pisarza. O tej osobistej twarzy Aleksandra Fredry opowiadały w audycji jego potomkinie: Anna Budzyńska, śpiewaczka Opery Poznańskiej, prapraprawnuczka, oraz prof. Barbara Naganowska, biolog, genetyk, praprawnuczka.
Dzieła Fredry na scenie opery? Fredro – twórca arcypolski czy europejski? Dlaczego Fredro jest, ale – jakoby go (dziś) nie było? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Hanna Maria Giza.

***

Najważniejsza część obchodów Narodowego czytania odbyła się w sobotę w Warszawie, w Ogrodzie Saskim. Znani i lubiani aktorzy, dziennikarze i ludzie kultury dzięki swojej interpretacji pięciu najpopularniejszych dramatów pisarza przenieśli nas do XIX-wiecznych dworów i dworków pełnych miłosnych intryg. Wcielili się w role niezapomnianych postaci wymyślonych przez komediopisarza, które tworzą zabawny obraz polskiego społeczeństwa.

Zobacz więcej na temat: Aleksander Fredro
Czytaj także

Zaatakowany przez patriotów za brak patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 18:00
Aleksander Fredro, autor "Zemsty", jednego z klasycznych tekstów o blaskach i cieniach polskiej mentalności, był swego czasu oskarżany o brak patriotycznych uczuć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papkin i Podstolina, czyli "Zemsta" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:05
Zapraszamy na "Zemstę" wg komedii Aleksandra Fredry, zrealizowaną w 1974 roku w reżyserii znakomitego Jana Świderskiego, którego usłyszymy również w roli Cześnika Raptusiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej fredrowskie z polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 14:42
Ponoć to Wrocław jest tym miejscem, w którym autor "Zemsty" obecny jest najmocniej. W sobotę, 7 września, w dniu finału akcji Narodowego czytania dzieł Aleksandra Fredry, nadaliśmy w Dwójce relacje z całej Polski związane z tym szczególnym wydarzeniem.
rozwiń zwiń