X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wśród polskich duchów panuje płciowy remis

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 23:00
- Wyrok sądowy z XVII wieku zezwala duchom, jako istotom z innego świata, na zamieszkiwanie miejsc wyłącznie opuszczonych, takich jak ruiny i bezdroża - opowiadał w Dwójce Paweł Zych, współautor książki "Duchy polskich miast i zamków".
Audio
  • Opowieść o duchach polskich miast i zamków (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
fragment okładki książki Duchy polskich miast i zamków
fragment okładki książki "Duchy polskich miast i zamków"

Białe damy (czasem czarne), bezgłowi jeźdźcy, zaczarowane księżniczki, śpiący rycerze, a nawet czarne diabelskie psy powłóczące posępnie łańcuchem od wieków zasiedlają polskie granice. Witold Vargas i Paweł Zych w swojej najnowszej książce postanowili spisać niematerialnych mieszczan i zjawy przedkładające nad polne bezdroża zaciszne zamkowe korytarze. Skąd się biorą polskie duchy?

- Z jednej strony to oswajanie nieznanego, z drugiej forma przepracowania jakiejś traumy - tłumaczyli goście "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego". - Duchy na przykład upamiętniają złego pana, który okrutnie traktował swych poddanych albo traumę zarazy, która przetrzebiła miasto. Często duchy powstawały też, żeby upamiętnić dobre postacie - tłumaczył Paweł Zych.

Choć z medialnych przekazów można odnieść wrażenie, że między tym, a tamtym światem błąkają się przede wszystkim panie, to z wyliczeń naszych gości wynika, że wśród polskich duchów panuje płciowy remis. Co więcej, w znacznej większości nie zagraża nam z ich strony żadne niebezpieczeństwo.

- Najwięcej jest neutralnych duchów, które poszukują zbawienia albo chcą nam coś przekazać - opowiadał Witold Vargas. - Gdybyśmy okiełznali strach i ich wysłuchali, a następnie spełnili ich prośby, to najpewniej przestałyby się pojawiać. Ponieważ nie wszystkim się to może opłacać, stąd przypuszczam, że najdłużej pokutować będą te duchy, które nawiedzają atrakcyjne miejsca.

Jak wyglądają zwyczaje polskich duchów i których szczególnie mocno powinniśmy się obawiać? O tym w nagraniu audycji.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Germańscy bogowie muszą umrzeć

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:00
Dlaczego boscy władcy świata germańskiej wyobraźni nie byli, jak to na bogów przystało, nieśmiertelni? W Dwójce opowiadaliśmy o Germanach i ich fascynującej mitologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwi bogowie Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
- Świat tych mitów to świat przepiękny, pełen gorących uczuć, wspaniałych krajobrazów i ciekawych ludzi - mówił w Dwójce historyk prof. Leszek Słupecki. O skandynawskiej mitologii dyskutowaliśmy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń