Tajemniczy "Trzej filozofowie" Giorgionego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 15:00
Giorgione to jedna z najbardziej zagadkowych postaci w historii sztuki nie tylko dlatego, że niewiele o nim wiemy, lecz również z powodu tajemnicy, jaka otacza jego dzieła.
Pomnik malarza Giorgione
Pomnik malarza GiorgioneFoto: Shutterstock/oscar0

Autorstwo zachowanych dzieł jest podawane w wątpliwość. Treść wielu nie została do dzisiaj wyjaśniona. Wiele obrazów artysty to enigmatyczne favole i poesie (bajki i poematy), nieodgadnione w swej treści przedstawienia wprowadzające widza w sekretny świat zagubionego mitu.

Co jakiś czas powstaje nowa, naukowa interpretacja "Trzech filozofów", nie licząc prac studenckich. Nie ma zgody, co do tego, jakie postaci są w nim przedstawione. Czy to trzech mędrców z Orientu podążających za kometą w poszukiwaniu miejsca narodzin Chrystusa? A może przedstawiciele trzech religii monoteistycznych lub najważniejsi filozofowie poszczególnych epok?


Posłuchaj
14:47 2021_03_21 14_45_25_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Dr Grażyna Bastek o obrazie "Trzej filozofowie" Giorgionego (Jest taki obraz/Dwójka)

W myśl jednej z interpretacji Giorgione przedstawić miałby tu Arystotelesa, Ptolemeusza i Regiomontanusa; albo: Ptolemeusza, jego komentatora Al-Battaniego i Kopernika. Postaci były też odczytywane jako Abraham, Zaratustra, Pitagoras lub też jako budowniczowie świątyni Salomona w Jerozolimie. W postaciach obrazu widziano również samego Giorgiona i innych malarzy weneckich: Giovanniego Belliniego i Vittore Carpaccia. Mężczyźni, reprezentujący trzy etapy życia, byli też odczytywani jako alegorie filozofii trzech epok antyku (Arystoteles), średniowiecza (Awerroes lub Avicenna) i renesansu. Jedna z ostatnich interpretacji, oparta na Liber de gentili et tribus sapientibus słynnego filozofa Ramona Lulla, dopatruje się odbicia jego idei – unii przedstawicieli trzech monoteistycznych religii, czyli judaizmu, islamu i chrześcijaństwa.

Zagadka obrazu leży, być może, nie tylko w rozpoznaniu jego trzech bohaterów, lecz również, jak w wypadku "Burzy", w połączeniu narracyjnej historii lub treści reprezentowanej przez "filozofów", z wymową pejzażu – kontrastem pomiędzy światłem i ciemnością. Oryginalnie kontrast ten był wyraźniejszy, po obcięciu obrazu wzdłuż lewej krawędzi o około 17 cm zmniejszył się obszar w pierwotnym zamierzeniu należący do strefy cienia, kontemplowanej przez najmłodszego filozofa. Młodość wpatrzona w ciemność, dojrzałość zajęta obserwacją otaczającego świata i ślepa starość stojąca po stronie jasności... – tak mogłaby zaczynać się kolejna interpretacja tego obrazu.

Giorgione, "Trzej filozofowie", ok.1505-1509, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

"La Velata" Rafaela

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 15:00
W  audycji "Jest taki obraz" przyjrzeliśmy się dziełu Rafaela z ok. 1516 roku - "La Velata". Gościem Michała Montowskiego była dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń