Polskie Radio
Section05
Michał Montowski

Bogactwo i różnorodność. Co czeka nas podczas tegorocznego Wschodu Kultury?

Wschód Kultury to tworzony przez Narodowe Centrum Kultury cykl festiwali. Jego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W programie wakacyjne koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe w trzech miastach: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Martyna Podolska Lublin Rzeszów Białystok Festiwal Wschód Kultury

Prof. Wojciech Fałkowski: Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem

Przez niespełna dwa miesiące na Zamku Królewskim w Warszawie można było odwiedzać wystawę "Crème de la crème". Znalazło się na niej 130 najważniejszych nabytków, wyselekcjonowanych spośród niemal 500 pozyskanych w latach 2021–2022. - Zamek Królewski pięknieje z każdym zakupem - podkreśla dyrektor Zamku, prof. Wojciech Fałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Wojciech Fałkowski KULTURA Michał Montowski

"Portret starego mężczyzny z wnukiem" - niezwykły renesansowy realizm

To jeden z najsłynniejszych renesansowych portretów, dzieło florenckiego artysty Domenica Ghirlandaia. Przedstawia starego mężczyznę z wnukiem, jednak starzec i chłopiec nie pozowali wspólnie do tego obrazu. Rysy dziadka zostały odtworzone na podstawie rysunku wykonanego przez Ghirlandaia już po jego śmierci. Zapewne na życzenie rodziny zmarłego, Ghirlandaio najpierw wykonał dokumentacyjny, pośmiertny rysunek, a potem na jego podstawie obraz.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka renesans Grażyna Bastek Michał Montowski

Co w kinach? "Strażnicy Galaktyki 3", włoski dreszczowiec i dokument o Vermeerze

W "Magazynie bardzo filmowym" omówiliśmy najciekawsze premiery filmowe tygodnia. Do kin wchodzi m.in. film "Strażnicy Galaktyki: Volume 3" - wyczekiwany przez fanów na całym świecie ciąg dalszy szalonych przygód galaktycznych przyjaciół. - Dobra rozrywka w kinie i duża radość dla miłośników "Strażników Galaktyki" - tak o tym filmie mówi prowadzący audycję Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Montowski

Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie

W audycji "Spacer z kulturą" przypominamy o trwającej do 7 maja wystawie "Pamięć 1943", przygotowaną wspólnie przez Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) i Narodowe Centrum Kultury. Ekspozycja opisuje tragedię getta warszawskiego i prezentuje bezcenny dokument: Raport Stroopa, który będzie jednym z najważniejszych eksponatów powstającego muzeum, oraz artefakty odnalezione podczas wykopalisk na terenie getta. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury getto warszawskie wystawa KULTURA historia Polski Michał Montowski Joanna Ficińska Żydzi

Co w kinach? Horror komediowy i obyczajówka o dojrzewaniu

- Zestaw premier tego tygodnia jest naprawdę nietypowy i trudno było mi dokonać zrównoważonego gatunkowo czy tematycznie wyboru - mówił prowadzący "Magazyn bardzo filmowy" Michał Montowski. W audycji zaprezentowaliśmy wybrane premiery kinowe, a wśród nich film z gatunku komedii i horroru pt. "Bo się boi" w reżyserii Ari Aster, o zalęknionym człowieku i jego przemianach.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Gustaw Holoubek Alina Janowska Michał Montowski

Do Gdańska powróciło dwadzieścia sześć rycin z kolekcji Jakoba Kabruna

Gdyby ta postać nie istniała naprawdę, gdańszczanie powinni ją wymyślić. Nazywał się Jakob Kabrun i był sławnym, zamożnym kupcem, dyplomatą, kolekcjonerem sztuki, bibliofilem i donatorem. Do historii przeszedł jako inicjator i patron gdańskiego muzealnictwa. Teraz część rycin z jego kolekcji powróciła do Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Gdańsk Michał Montowski dzieła sztuki

Zaginione dzieła sztuki wracają do Gdańska. Kolekcja Jakoba Kabruna znowu w Muzeum Narodowym

Straty w kulturze i zbiorach sztuki, które Polska poniosła w czasie II wojny światowej, są ogromne. Do Muzeum Narodowego w Gdańsku wróciło 26 rycin z kolekcji Jakoba Kabruna. - Historyk sztuki Sylwester Rudnik, który otrzymał do oceny merytorycznej grafiki, rozpoznał je i powiadomił o odkryciu ich posiadacza Piotra Molendę, który podjął decyzję o ich zwrocie do muzeum - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Michał Montowski Gdańsk Bez Przedawnienia Muzeum Narodowe w Gdańsku