Polskie Radio
Section05
Michał Montowski

Wystawa "Kwiatowy krzyż" w warszawskiej Kordegardzie

Od 9 grudnia w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury będzie można oglądać obrazy i fotografie przypominające o jednej z najbardziej specyficznych, symbolicznych i oddolnych form oporu społecznego wobec bezprawia dokonanego 13 grudnia 1981 roku, poprzez który komunistyczny reżim dążył do stłumienia wolnościowych dążeń w kraju. Obok wychodzenia na ulice na rozpędzane przez ZOMO manifestacje duża część ludzi podejmowała się układania na placach miast i przy kościołach kilkumetrowych krzyży z kwiatów, jedliny, zniczy, które następnie, najczęściej pod osłoną nocy, były usuwane przez służby bezpieki. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Michał Montowski Agnieszka Kunikowska

Arcimboldo i osobliwy portret cesarza

Kariera Giuseppe Arcimbolda była ściśle związana z dworami austriackiej linii Habsburgów – Maksymiliana II w Wiedniu i Rudolfa II w Pradze. Na dworach, na których przyrodnicy studiowali faunę i florę, potrzebny był dobry rysownik i malarz, który umiejętnie dokumentowałby rosnące w ogrodzie botanicznym rośliny, a także sprowadzane i wyhodowane w ogrodzie zoologicznym zwierzęta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka

"Nędzarz i madame", "Aline, głos miłości" wśród kinowych premier tygodnia

12 listopada odbyła się premiera obrazu "Nędzarz i madame" w reżyserii Witolda Ludwiga - biograficznego filmu o Adamie Chmielowskim, powstańcu, wybitnym malarzu, franciszkaninie służącym z oddaniem ubogim jako brat Albert, założycielu zgromadzenia albertynów i albertynek i świętym Kościoła katolickiego. W kinach zobaczymy również biograficzny dramat "Aline, głos miłości" czy film ukazujący losy Anny Walentynowicz. 
Zobacz więcej na temat:  kino Michał Montowski film polski Anna Walentynowicz Adam Chmielowski Leonardo DiCaprio Titanic

Warszawa znów stanie się stolicą muzyki wielu kultur

Koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego będzie można usłyszeć dzieła Ferenca Liszta, Zoltána Kodálya oraz Ernsta von Dohnányiego w wykonaniu solistów i Chóru Filharmonii Narodowej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Zsolta Nagya, 19 listopada zainauguruje III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, który potrwa do 27 listopada.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Eufonie Michał Montowski Agnieszka Kunikowska

Na co iść do kina w weekend? Premiery filmowe

Szykując premiery kinowe na weekend 29-31 października, dystrybutorzy postawili przede wszystkim na horrory i filmy grozy, głównie tzw. szerokiego nurtu popkulturowego. Na ekrany wchodzi m.in. "Ostatniej nocy w Soho" i "Censor". Ale obejrzeć będzie można także dramat "Poufne lekcje perskiego" Vadima Perelmana i komedię "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski kino FILM KULTURA

"Bigger splash". Kontemplacja plusku

Widok na obrazie jest kompilacją kilku elementów, m.in. fotografii z książki na temat budowy basenów i szkiców Hockneya przedstawiających kalifornijskie modernistyczne rezydencje z lat 60. XX wieku. W przeciwieństwie do innych "basenowych" obrazów artysty nie ma w tej kompozycji nagiego mężczyzny, który odpoczywałby, pływał lub wychodził z kąpieli. Jest plusk, zamącona tafla basenu, biały rozprysk wody i rozgrzane słońcem powierzchnie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek