Polskie Radio
Section05
Michał Montowski

Tragedia u afrykańskich wybrzeży uwieczniona na płótnie

Théodore Géricault zaczął malować "Tratwę Meduzy" dwa lata po katastrofie statku i długo studiował poszczególne elementy obrazu - sztormowe fale, jak i martwe ludzkie ciała. Kompozycja jest bardzo przemyślana - to piramida stopniowo schodząca w stronę widza. Na jej szczycie znajduje się mężczyzna wymachujący ku statkowi na horyzoncie, a u krawędzi od strony widza - martwe ciało wypadające z tratwy. Géricault przedstawił ostatni moment tragedii, tuż przed ocaleniem. Namalował 15 uratowanych rozbitków i 5 martwych ciał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Montowski SZTUKA

"Chrzciny", "Menu", "Nie cudzołóż i nie kradnij". Kinowe premiery tygodnia

Polska komedia obyczajowa z wybitną rolą Katarzyny Figury, czarna komedia z Ralphem Fiennesem i Anyą Taylor-Joy, film animowany produkcji polsko-chińskiej, komedia kryminalna i francuski film powracający do historii przyjaźni dziesięcioletniego chłopca z Bellą, suczką rasy owczarek pirenejski. To najnowsze propozycje filmów, na które warto wybrać się do kina. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski premiera film polski komedia

Jan Piotr Norblin. "Pokazuje życie codzienne, ale w teatralny sposób"

Jan Piotr Norblin to jeden z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. W Polsce rozwinął talent i właśnie tutaj spędził wiele lat swojego twórczego życia. W pałacu Pod Blachą możemy obejrzeć ekspozycję składającą się ze 125 dzieł francuskiego malarza, które pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Michał Montowski Pałac pod Blachą Zamek Królewski Jan Piotr Norblin Marta Zdańkowska

Siedem wersji "Słoneczników". Barwy jako środek wyrazu

Najsłynniejsze "Słoneczniki" świata powstały pomiędzy sierpniem a wrześniem 1888 roku. Cztery pierwsze wersje Vincent van Gogh stworzył z myślą o dekoracji sypialni Paula Gauguina, którego zaprosił do Arles i gościł w Żółtym Domu. Trzy kolejne powstały na początku 1889 roku, już po wyjeździe Francuza i po załamaniu nerwowym van Gogha.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Bastek malarstwo Michał Montowski Vincent van Gogh Dwójka SZTUKA

Premiery kinowe tygodnia: "Black Adam", "The Silent Twins", "Brigitte Bardot cudowna"

Kino to doskonały pomysł na jesienne dni. W tym tygodniu widzowie na dużym ekranie będą mogli zobaczyć m.in. amerykański film akcji "Black Adam", "Brigitte Bardot cudowną" - polski dramat na podstawie powieści Lecha Majewskiego czy długo wyczekiwany film Agnieszki Smoczyńskiej pt. "The Silent Twins". 
Zobacz więcej na temat:  kino horror Halloween Michał Montowski Lech Majewski reżyser film polski aktorzy

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski George Orwell

"Romantyczność" w Teatrze Polskim. Polsko-białoruska współpraca teatralna

Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie zaprezentowano przygotowany na podstawie dzieła Adama Mickiewicza spektakl "Romantyczność". Teatralny Nowogródek, gdzie 200 lat temu rozbrzmiewały języki polski, białoruski i litewski, wraz z polskimi artystami na scenę przenoszą byli aktorzy Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski TEATR Teatr Polski w Warszawie spektakl Ballady i Romanse Adam Mickiewicz