X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słuchowisko według noblisty – "Ulica ciemnych sklepików" Patricka Modiano

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 10:00
Utrata pamięci, detektywistyczne poszukiwanie samego siebie, tajemnicza kobieta. Zapraszamy na drugą część radiowej adaptacji jednej z najsłynniejszych powieści tegorocznego laureata Nagrody Nobla.
Audio
  • Tłumacz Wiktor Dłuski oraz dyrektor PiW Rafał Skąpski o Patricku Modiano (Wybieram Dwójkę)
  • Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014 (Dwukropek/Dwójka)
Za Ulicę ciemnych sklepików Patrick Modiano zdobył w 1978 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.
Za "Ulicę ciemnych sklepików" Patrick Modiano zdobył w 1978 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.Foto: Pedro Szekely/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0 (fragm.)

Główny bohater "Ulicy ciemnych sklepików", będąc już dojrzałym człowiekiem, utracił pamięć. Od tej chwili dręczy go pytanie: "Kim jestem?". Czyni wiele starań, by odnaleźć swoją przeszłość, a wraz z nią tożsamość – i mimo że trafia na wiele tropów błędnych, nie zaprzestaje poszukiwań.
Jeden ze śladów (czy prawdziwy?) związany jest z pewną fotografią. Mężczyzna na niej utrwalony wydaje się być podobny do naszego bohatera. Jak się okazuje, człowiek ten był związany z piękną kobietą – Denise Coudreuse…
Za "Ulicę ciemnych sklepików" Patrick Modiano zdobył w 1978 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.

>>>Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014<<<
Patrick Modiano: "Ulica ciemnych sklepików"
Przekład Emilii Bąkowskiej, adaptacja radiowa Haliny Krzyżanowskiej, reżyseria Sławomira Pietrzykowskiego, realizacja akustyczna Andrzeja Złomskiego.

Obsada (cz. 2.) Marek Walczewski, Henryk Machalica, Emil Karewicz, Franciszek Pieczka, Mirosława Dubrawska, Tomasz Marzecki, Zdzisław Wardejn, Juliusz Berger, Marek Bargiłowski, Ryszard Dreger, Jan Piechociński.
Część druga – 12 października (niedziela), godz. 21.30-23.00

***

69-letni Modiano jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. W uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej czytamy, że dzieła pisarza koncentrują się na takich tematach jak pamięć, tożsamość czy wina.

Zadebiutował w 1968 roku. Jest autorem około 30 utworów, głównie powieści. Pisał też dla dzieci i tworzył scenariusze filmowe. W języku polskim ukazały się takie jego książki, jak "Nawroty nocy”, "Ulica Ciemnych Sklepików” i "Przejechał cyrk”.

>>>Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni<<<

jp/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:00
– Modiano pokazuje mechanizmy pamięci. To, jak trudno ze strzępów wspomnień złożyć jakąś całość – mówiła w Dwójce Joanna Żurowska, przybliżając twórczość tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń