Słuchowisko według noblisty – "Ulica ciemnych sklepików" Patricka Modiano

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 10:00
Utrata pamięci, detektywistyczne poszukiwanie samego siebie, tajemnicza kobieta. Zapraszamy na drugą część radiowej adaptacji jednej z najsłynniejszych powieści tegorocznego laureata Nagrody Nobla.
Audio
  • Tłumacz Wiktor Dłuski oraz dyrektor PiW Rafał Skąpski o Patricku Modiano (Wybieram Dwójkę)
  • Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014 (Dwukropek/Dwójka)
Za Ulicę ciemnych sklepików Patrick Modiano zdobył w 1978 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.
Za "Ulicę ciemnych sklepików" Patrick Modiano zdobył w 1978 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.Foto: Pedro Szekely/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0 (fragm.)

Główny bohater "Ulicy ciemnych sklepików", będąc już dojrzałym człowiekiem, utracił pamięć. Od tej chwili dręczy go pytanie: "Kim jestem?". Czyni wiele starań, by odnaleźć swoją przeszłość, a wraz z nią tożsamość – i mimo że trafia na wiele tropów błędnych, nie zaprzestaje poszukiwań.
Jeden ze śladów (czy prawdziwy?) związany jest z pewną fotografią. Mężczyzna na niej utrwalony wydaje się być podobny do naszego bohatera. Jak się okazuje, człowiek ten był związany z piękną kobietą – Denise Coudreuse…
Za "Ulicę ciemnych sklepików" Patrick Modiano zdobył w 1978 roku prestiżową Nagrodę Goncourtów.

>>>Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014<<<
Patrick Modiano: "Ulica ciemnych sklepików"
Przekład Emilii Bąkowskiej, adaptacja radiowa Haliny Krzyżanowskiej, reżyseria Sławomira Pietrzykowskiego, realizacja akustyczna Andrzeja Złomskiego.

Obsada (cz. 2.) Marek Walczewski, Henryk Machalica, Emil Karewicz, Franciszek Pieczka, Mirosława Dubrawska, Tomasz Marzecki, Zdzisław Wardejn, Juliusz Berger, Marek Bargiłowski, Ryszard Dreger, Jan Piechociński.
Część druga – 12 października (niedziela), godz. 21.30-23.00

***

69-letni Modiano jest 11. laureatem literackiego Nobla z Francji. W uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej czytamy, że dzieła pisarza koncentrują się na takich tematach jak pamięć, tożsamość czy wina.

Zadebiutował w 1968 roku. Jest autorem około 30 utworów, głównie powieści. Pisał też dla dzieci i tworzył scenariusze filmowe. W języku polskim ukazały się takie jego książki, jak "Nawroty nocy”, "Ulica Ciemnych Sklepików” i "Przejechał cyrk”.

>>>Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni<<<

jp/kul

Czytaj także

Patrick Modiano – melancholijny tropiciel przeszłości. Literacki Nobel 2014

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 15:00
– Modiano pokazuje mechanizmy pamięci. To, jak trudno ze strzępów wspomnień złożyć jakąś całość – mówiła w Dwójce Joanna Żurowska, przybliżając twórczość tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń