X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowe spojrzenie na Annę Kareninę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 15:17
W audycji przypomnieliśmy słuchowisko z 2018 r. na podstawie wielkiej powieści Tołstoja. "Anna Karenina" została wyróżniona na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry": Wiktoria Gorodeckaja za rolę Anny oraz Aleksander Dębicz za muzykę.
Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja Foto: fot. Małgorzata Szymankiewicz/PR

Współcześnie, podobnie jak w każdych innych czasach, zdarzają się trójkąty miłosne, a rozwiązanie ich ma zwykle dramatyczny przebieg. Historia Anny Kareniny nie różni się w tej mierze i właśnie przez swą uniwersalność sprawia, że do niej wracamy w każdym pokoleniu.

W słuchowisku postać Anny została uwspółcześniona w warstwie psychologicznej, a jej miłosne rozterki są egoistyczne i niedojrzałe. Ta koncepcja jest przełomowa. Choć nie zostało zmienione żadne słowo z powieści Lwa Tołstoja, historia stała się nieszablonowa – może wydać się antymiłosna, opowiadać o braku szacunku, zazdrości, zagubieniu… Anna staje się tu postacią charyzmatyczną, a nie płytką i zepsutą jak w dotychczasowych adaptacjach.

Ostatnia radiowa realizacja "Anny Kareniny" miała swoją premierę w 1984 r.

XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry">>>" 

Lew Tołstoj "Anna Karenina"

Przekład: Kazimiera Iłłakowiczówna

Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz

Adaptacja: Magdalena Wleklik

Obsada: Wiktoria Gorodeckaja (Anna Karenina), Bartosz Opania (Aleksjej Karenin), Michał Żurawski (Aleksjej Wroński), Karol Kwiatkowski (Serioża Karenin), Wojciech Żołądkowicz (Lew Tołstoj), Krzysztof Banaszyk (komentator sportowy), Wojciech Chorąży (lokaj), Kamil Przystał (lokaj), Julia Kołakowska-Bytner, Paulina Komenda, Marta Dylewska, Antoni Paradowski (głosy na balu i na stacji kolejowej)

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 19.00

jp/pg


Zobacz więcej na temat: Lew Tołstoj słuchowisko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dwa Teatry" 2019. Posłuchaj "Pragmatystów" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:00
26 maja prosto z XIX festiwalu "Dwa Teatry" nadaliśmy premierowe słuchowisko według "Pragmatystów" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zapraszamy do wysłuchania nagrania tej radiowej adaptacji. 
rozwiń zwiń