Czysta Forma i Mumia Chińska. "Pragmatyści" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 17:00
- Bunt przeciwko realizmowi, psychologizmowi, ideologii – wyliczała prof. Barbara Osterloff przyczyny, które fundowały teorię Czystej Formy Witkacego. Przed niedzielną transmisją – z Festiwalu "Dwa Teatry" – premierowego słuchowiska na podstawie "Pragmatystów" w audycji rozmawialiśmy zarówno o tym dramacie, jak i o jego, nie tylko estetycznych, kontekstach. 
Audio
  • Wokół "Pragmatystów" Witkacego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Autoportret Witkacego
Autoportret Witkacego Foto: PAP/Grzegorz Momot

Wkrótce minie sto lat od napisania przez Stanisława Ignacego Witkiewicza "Pragmatystów", których ukończenie autor datuje na 22 sierpnia 1919 r. I choć formalnie pierwszym dojrzałym dramatem Witkacego był "Maciej Korbowa i Bellatrix", to właśnie "Pragmatyści" powstali jako pierwsza sztuka teatralna podlegająca sformułowanym przez autora zasadom Czystej Formy. Witkacy apeluje o sztukę, która byłaby zdolna do poruszania swoich odbiorców. Jednak nie treść dramatu ma być istotna, a jego forma.

Jak opowiedzieć fabułę "Pragmatystów"? Rozpaczliwie znudzony życiem Plasfodor szuka dróg wyjścia. Niespodziewanie pojawiają się postaci, które tę odmianę mają przynieść. Nie to jednak może nas zafascynować w dramacie, ale raczej dziwności, których Witkacy serwuje wiele. Kochanka głównego bohatera jest niema. Nie wypowiada ani słowa, a przebywa na scenie niemal cały czas. Złowieszczy (wydawałoby się) motyw wprowadza z kolei Mumia Chińska, która jest w posiadaniu tajemnicy Plasfodora. Ale czy rzeczywiście się jej boimy?

"Dwa Teatry" 2019. Premiera "Pragmatystów" Witkacego>>>

W audycji opowiadaliśmy o tej iście witkacowskiej fabule, o tradycji wstawień "Pragmatystów" oraz o samej teorii Czystej Formy w teatrze.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Barbara Osterloff (historyk teatru), Mariusz Malec (autor adaptacji oaz reżyser "Pragmatystów")

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Festiwal "Dwa Teatry – Sopot 2019" w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 15:00
XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się w dniach 24-27 maja w Sopocie. Program 2 Polskiego Radia zaprosił z tej okazji na premierowe słuchowisko, rozmowy z organizatorami wydarzenia, z aktorami, a także na relacje z tego wielkiego święta radiowego i telewizyjnego teatru.
rozwiń zwiń