"Dwa Teatry" 2019. Posłuchaj "Pragmatystów" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:00
26 maja prosto z XIX festiwalu "Dwa Teatry" nadaliśmy premierowe słuchowisko według "Pragmatystów" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zapraszamy do wysłuchania nagrania tej radiowej adaptacji. 
Audio
  • Jak powstawało słuchowisko "Pragmatyści" (Poranek Dwójki)
  • "Dwa Teatry" 2019. Posłuchaj "Pragmatystów" Witkacego
Łukasz Lewandowski, Danuta Stenka i Mariusz Malec. Próba do Pragmatystów wg Witkacego
Łukasz Lewandowski, Danuta Stenka i Mariusz Malec. Próba do "Pragmatystów" wg Witkacego Foto: Piotr Piorun/PR

Wkrótce minie sto lat od napisania przez Stanisława Ignacego Witkiewicza "Pragmatystów", których ukończenie autor datuje na 22 sierpnia 1919 r. I choć formalnie pierwszym dojrzałym dramatem Witkacego był "Maciej Korbowa i Bellatrix", to właśnie "Pragmatyści" powstali jako pierwsza sztuka teatralna podlegająca sformułowanym przez autora zasadom Czystej Formy. Witkacy apeluje o sztukę, która byłaby zdolna do poruszania swoich odbiorców. Jednak nie treść dramatu ma być istotna, a jego forma.

Jak opowiedzieć fabułę "Pragmatystów"? Rozpaczliwie znudzony życiem Plasfodor szuka dróg wyjścia. Niespodziewanie pojawiają się postaci, które tę odmianę mają przynieść. Nie to jednak może nas zafascynować w dramacie, ale raczej dziwności, których Witkacy serwuje wiele. Kochanka głównego bohatera jest niema. Nie wypowiada ani słowa, a przebywa na scenie niemal cały czas.
Złowieszczy (wydawałoby się) motyw wprowadza z kolei Mumia Chińska, która jest w posiadaniu tajemnicy Plasfodora. Ale czy rzeczywiście się jej boimy?


pap witkacy 1200.jpg
Czysta Forma i Mumia Chińska. "Pragmatyści" Witkacego

Realizacja Mariusza Malca była radiową prapremierą tego dramatu w Polskim Radiu. Przed reżyserem stanęły szczególne wyzwania, jak choćby niema postać Mamalii. 

Reżyser zwraca także uwagę na sensy zawarte w sztuce: Dramat komentuje odwieczny problem ludzkiego nienasycenia. Obnaża mielizny naszej egzystencji. Łaknienie miłości przy równoczesnym braku wiary w jej spełnienie. Pogoń za ideałami, które zmieniają się wraz z modą, by wreszcie zniknąć w filozoficznym dyskursie. Opowiada też o ludzkiej odwadze, a raczej jej braku, niemożności samostanowienia. Wytrawny widz i słuchacz znajdzie w "Pragmatystach" sportretowane przywary polskie…


Stanisław Ignacy Witkiewicz "Pragmatyści"

Adaptacja i reżyseria – Mariusz Malec

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Mikołaj Trzaska

Kierownik produkcji – Beata Jankowska

Redaktor – Małgorzata Szymankiewicz

Wystąpią: Jarosław Gajewski (Witkacy), Andrzej Mastalerz (Plasfodor Mimęcki), Danuta Stenka (Mumia Chińska), Przemysław Bluszcz (Graf Franz von Telek), Katarzyna Dąbrowska (Kobieton), Aleksandra Radwan (Mamalia), Mirosław Haniszewski i Łukasz Lewandowski (Dwoje żandarmów)

***

Transmisja w "Wieczorze ze słuchowiskiem" odbyła się w niedzielę (26.05) o godz. 20.00.

jp/mko

Czytaj także

Narodziny Witkacego dramaturga

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 10:25
Gośćmi audycji byli badacze i znawcy dzieł artysty związanego z Zakopanem - profesorowie Janusz Degler i Lech Sokół
rozwiń zwiń