Nowe spojrzenie na Annę Kareninę

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 15:17
W audycji przypomnieliśmy słuchowisko z 2018 r. na podstawie wielkiej powieści Tołstoja. "Anna Karenina" została wyróżniona na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry": Wiktoria Gorodeckaja za rolę Anny oraz Aleksander Dębicz za muzykę.
Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria Gorodeckaja Foto: fot. Małgorzata Szymankiewicz/PR

Współcześnie, podobnie jak w każdych innych czasach, zdarzają się trójkąty miłosne, a rozwiązanie ich ma zwykle dramatyczny przebieg. Historia Anny Kareniny nie różni się w tej mierze i właśnie przez swą uniwersalność sprawia, że do niej wracamy w każdym pokoleniu.

W słuchowisku postać Anny została uwspółcześniona w warstwie psychologicznej, a jej miłosne rozterki są egoistyczne i niedojrzałe. Ta koncepcja jest przełomowa. Choć nie zostało zmienione żadne słowo z powieści Lwa Tołstoja, historia stała się nieszablonowa – może wydać się antymiłosna, opowiadać o braku szacunku, zazdrości, zagubieniu… Anna staje się tu postacią charyzmatyczną, a nie płytką i zepsutą jak w dotychczasowych adaptacjach.

Ostatnia radiowa realizacja "Anny Kareniny" miała swoją premierę w 1984 r.

XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry">>>" 

Lew Tołstoj "Anna Karenina"

Przekład: Kazimiera Iłłakowiczówna

Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz

Adaptacja: Magdalena Wleklik

Obsada: Wiktoria Gorodeckaja (Anna Karenina), Bartosz Opania (Aleksjej Karenin), Michał Żurawski (Aleksjej Wroński), Karol Kwiatkowski (Serioża Karenin), Wojciech Żołądkowicz (Lew Tołstoj), Krzysztof Banaszyk (komentator sportowy), Wojciech Chorąży (lokaj), Kamil Przystał (lokaj), Julia Kołakowska-Bytner, Paulina Komenda, Marta Dylewska, Antoni Paradowski (głosy na balu i na stacji kolejowej)

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 19.00

jp/pg


Zobacz więcej na temat: Lew Tołstoj słuchowisko
Czytaj także

"Dwa Teatry" 2019. Posłuchaj "Pragmatystów" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:00
26 maja prosto z XIX festiwalu "Dwa Teatry" nadaliśmy premierowe słuchowisko według "Pragmatystów" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zapraszamy do wysłuchania nagrania tej radiowej adaptacji. 
rozwiń zwiń