Z radiowych ról Wojciecha Pszoniaka. Słuchowisko wg Schulza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 14:41
Zapraszaliśmy na słuchowisko "Genialna epoka" na podstawie utworów Brunona Schulza w reżyserii Waldemara Modestowicza. W jednej z ról - Wojciech Pszoniak. Aktor zmarł w poniedziałek (19.10) w wieku 78 lat.
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: NAC

Wojciech Pszoniak PAP 1200.jpg
Nie żyje Wojciech Pszoniak - aktor teatralny i filmowy. "Był arystokratą aktorstwa"

Słuchowisko według opowiadań Brunona Schulza: "Genialna epoka", "Manekiny", "Traktat o marionetkach", "Księga".

Co to jest genialna epoka i kiedy to było? To przetarcie bielma, inwazja blasku, wiosna - odpowiada wizjoner z Drohobycza. Młody Józef znajduje "Księgę" czyli "wielki szpargał", gdzie za pozornie błahymi notatkami ukryta jest tajemnica wszelkiego stworzenia. Obserwuje ojca, którego ogromna siła tkwi w tym, że tworząc przedmioty materialne, ale i zniszczalne, dzieło tworzenia nie ma końca.

***

Bruno Schulz "Genialna epoka", prod. 2005 r.

Adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja: Tomasz Perkowski

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Jarosław Gajewski (Józef), Wojciech Pszoniak (Ojciec Józefa), Anna Dereszowska (Adela), Dominika Kluźniak (Paulina), Wieńczysław Gliński (Emeryt), Adam Ferency (Szlema), Kamil Kubik (Młody Józef), Joanna Koroniewska (Polda)

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszaliśmy w sobotę (24.10) w godz. 19.30-20.00.

Czytaj także

Szymon Kuśmider: "Wyszedł z domu" to gorzka komedia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:30
- Uśmiech pojawia się tu w wielu momentach. Myślę, że szczególnie w tych fragmentach, w których widzimy siebie w odprysku rodzinnych relacji: między córką a ojcem, synem a matką, między małżeństwem, ale również w tym, co jest w nas groteskowe - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń