REKLAMA

Świat według Hrabala - słuchowisko w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 11:52
Zapraszamy na "Bambini di Praga" - pełną specyficznego humoru opowieść o tużpowojennej czeskiej prowincji z jej oryginalnymi mieszkańcami.

Pan Hyrnian, potężnie zbudowany rzeźnik z małym złotym kolczykiem w lewym uchu. Jego małżonka o kształtach obfitych, jakby mimochodem sprzedająca swe wdzięki rozmarzonemu otoczeniu. Czterej agenci ubezpieczeniowi ze "Spokojnej Starości". Albo: dwie niewinne uczennice z przedsiębiorstwa "Lidia, wytwórnia staników i gorsetów". Korowód postaci przedstawia się w tej historii nader interesująco…

Odwołując się do własnych doświadczeń agenta ubezpieczeniowego Hrabal przedstawia w "Bambini di Praga" portrety drobnych oszustów, samotnych dziewcząt, prostych ludzi. Powstaje ciepła, podszyta nostalgią przypowieść o zawiłych kolejach ludzkiego losu. Wszystko to dzieje się podczas jednego, pracowitego letniego dnia, zakończonego szampańską zabawą w tak zwaną Noc Wenecką.  

Malunek
Malunek na ścianie w miejscu, gdzie stał dom Hrabala (ul. Na Hrázi 24, Praga)

 

Bohumil Hrabal: "Bambini di Praga"
Przekład Andrzeja Czcibora-Piotrowskiego, adaptacja Hanny Bielawskiej,  opracowanie muzyczne Małgorzaty Małaszko,  reżyseria Waldemara Modestowicza.

Obsada: Andrzej Blumenfeld, Jacek Rozenek, Marcin Przybylski, Grzegorz Damięcki, Marcin Troński, Joanna Trzepiecińska, Agnieszka Judycka, Anna Dereszowska, Marian Opania i inni.

10 lutego (piątek), godz. 22:00  

Czytaj także

Wariacje Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 12:20
Pierwsza próba debiutu to rok 1948. Przewrót polityczny uniemożliwia druk wielu książek, w tym Hrabala. W 1959 roku kolejna książka nie załapuje się na moment odwilży, pada ofiarą "przykręcenia śruby" cenzorskiej. Udaje się dopiero w 1963.
rozwiń zwiń