Polskie Radio
Section05
Praga

TYLKO U NAS Amunicja dla Ukrainy. Czechy chcą wysłać tysiące pocisków

Czeska inicjatywa zakupu amunicji dla Ukrainy nabiera tempa. Dotąd zebrano pieniądze na 300 tys. pocisków artyleryjskich. W sumie Czesi znaleźli w magazynach poza Unią Europejską 800 tys. sztuk amunicji. Na czym polega i jak przebiega ta operacja, powiedział korespondentowi Polskiego Radia doradca czeskiego premiera ds. bezpieczeństwa narodowego, Tomász Pojar.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Praga bezpieczeństwo Petr Fiala NATO Wojciech Stobba Rosja

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. "W kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska"

- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Praga Kanada Donald Tusk Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Stany Zjednoczone dyplomacja wojna na Ukrainie Polonia język polski

PROSTO Z PRAGI Wojna w Ukrainie. Szefowie parlamentów v4 o dalszym wsparciu

Przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej zobowiązali się do dalszego politycznego, gospodarczego i wojskowego wsparcia Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. W deklaracji przyjętej na szczycie w Pradze stwierdzili, że pomoc będzie udzielana na podstawie suwerennych decyzji każdego z państw V4. O szczegółach Wojciech Stobba, korespondent Polskiego Radia w Pradze. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Ukraina Rosja Wojciech Stobba Praga Czechy Słowacja

Dalsza pomoc dla Ukrainy. Różnice zdań na szczycie V4

We wtorek premier Słowacji Robert Fico powiedział, że "możemy wysyłać broń i pieniądze Ukrainie, ale za dwa lata będziemy w tym samym miejscu, tylko będzie o kilkadziesiąt tysięcy ofiar więcej". Premier Czech Petr Fiala nie wierzy natomiast, że pacyfistyczne proklamacje są właściwym rozwiązaniem. - Walka to jedyny sposób, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo - uważa.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Czechy polityka Władimir Putin wojna na Ukrainie Słowacja Praga Rosja Ukraina Węgry Petr Fiala Robert Fico Viktor Orban

Wojna w Ukrainie. Trwa spotkanie premierów V4

W Pradze rozpoczęło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz Polski i Czech tworzą ją Węgry oraz Słowacja. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Czech powiedział, że będzie przypominał premierom Słowacji i Węgier o deklaracji Wyszehradzkiej, w której zapisano słowa o "wzmacnianiu wspólnoty Zachodu, Unii Europejskiej i bezpieczeństwa". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga grupa wyszehradzka Donald Tusk Słowacja Węgry

Spotkanie premierów V4. Donald Tusk udaje się do Pragi

Współpraca w dziedzinie obronności i energetyki, a także sytuacja na Ukrainie mają być tematami dzisiejszej rozmowy premierów Polski i Czech. W Pradze Donald Tusk weźmie też udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Oprócz Polski i Czech tworzą ją Węgry oraz Słowacja. Więcej w relacji korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Stobby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy wojna na Ukrainie Donald Tusk Praga grupa wyszehradzka Europa

Wspólna armia europejska. Minister obrony Czech: to iluzja

Minister obrony Czech Jana Czernochova oznajmiła, że Praga nie popiera marzeń o wspólnej europejskiej armii, ponieważ jest to iluzja. W ocenie strony czeskiej nie należy rozdrabniać sił i zasobów UE. Polityk podkreśliła, że Czechy nie mogą być "pasażerem na gapę" w Sojuszu Północnoatlantyckim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Unia Europejska NATO wojsko bezpieczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2024

Były czeski dyplomata: Polska zaczyna prowadzić przemyślaną politykę zagraniczną

- Polska po ośmiu latach zaczyna prowadzić przemyślaną i strategiczną politykę zagraniczną, czego nie zauważają na razie czeskie władze - ocenił Petr Janyška. Były czeski dyplomata i publicysta podkreślił na łamach "Deníka N", że na arenie międzynarodowej Czechy bardziej potrzebują Polski niż Polska Czech. O szczegółach Wojciech Stobba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Wojciech Stobba Polityka zagraniczna Polski Donald Tusk