Polskie Radio
Section05
Praga

Spotkanie ministrów UE w Pradze. "Potrzebujemy rozwiązania, które natychmiast ograniczy ceny gazu"

Unijni ministrowie energii rozmawiają w Pradze o sytuacji na rynku energetycznym i przeciwdziałaniu wysokim cenom energii - informuje korespondent Polskiego Radia w czeskiej stolicy Wojciech Stobba. Jedną z omawianych propozycji jest wprowadzenie limitu na ceny gazu. Tematami nieformalnego spotkania ministrów są też bezpieczeństwo energetyczne i przygotowania do nadchodzącej zimy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Unia Europejska energia energetyka

Mateusz Morawiecki: prawdziwą ceną rosyjskiego gazu jest krew Ukraińców i trudna zima w Europie

Kreml zachował się jak diler narkotykowy, bo początkowo oferował bardzo tani gaz, jednak teraz już znamy jego prawdziwą cenę. Jest nią krew żołnierzy, kobiet i dzieci na Ukrainie i nadchodząca trudna zima w Europie, gdy ceny gazu i elektryczności na całym kontynencie będą bardzo wysokie. Oto cena porozumienia między Niemcami a Rosją - powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w piątek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNBC.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Praga bezpieczeństwo energetyczne

Pierwszy szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Premier Morawiecki weźmie udział w spotkaniu

Premier Mateusz Morawiecki udaje się przed południem do Pragi, gdzie dziś odbędzie się pierwszy w historii szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Na jutro natomiast zaplanowano nieformalne spotkanie Rady Europejskiej. Główne tematy obu szczytów to bezpieczeństwo w kontekście wojny na Ukrainie, energetyka, klimat i sytuacja gospodarcza.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Czechy ŚWIAT Europa Praga premier Mateusz Morawiecki PiS Prawo i Sprawiedliwość UE

Wyzwania dla UE związane z energetyką i bezpieczeństwem. Znamy główne tematy szczytu w Pradze

Pomoc dla Ukrainy, działania Rosji, energetyka oraz ochrona infrastruktury krytycznej - o tym będą rozmawiać unijni przywódcy podczas szczytu, który odbędzie się w piątek w Pradze. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka Praga Czechy bezpieczeństwo wojna 2022 serwis wschodni

54. rocznica śmierci Ryszarda Siwca. Uroczystości odbędą się w czeskiej Pradze

W czeskiej Pradze zostanie dziś uczczona pamięć o Ryszardzie Siwcu w 54. rocznicę jego śmierci. We wrześniu 1968 roku Ryszard Siwiec dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Zaprotestował w ten sposób przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Siwiec PRL Czechy komunizm Praga ŚWIAT Europa