Polskie Radio
Section05
Praga

90-lecie studia Barrandov. "Międzynarodowe koprodukcje kręcono tu od lat 30."

- Myślę, że Praga była i wciąż jest idealnym miejscem dla filmowców. W tym mieście można znaleźć zarówno budynki z XI wieku, jak i te całkiem nowoczesne. To sprawia, że na każdym kroku można tutaj natknąć się na ekipę filmową - mówił w Dwójce Jakub Zíka ze studia filmowego Barrandov, które świętuje jubileusz 90-lecia.
Zobacz więcej na temat:  kino Janusz Majewski Monika Zając FILM Dwójka Praga

Prezydent Czech oferuje Polsce pomoc. "Nasi żołnierze są gotowi do natychmiastowej dyslokacji"

Prezydent Czech Milosz Zeman zaoferował wysłanie na granicę polsko-białoruską czeskich żołnierzy. - Czeska armia jest gotowa do pomocy w obronie polskiej granicy - zadeklarował w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił też, że Polska broni granicy Unii Europejskiej i NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś granica kryzys na granicy Czechy Praga Milosz Zeman wojsko

Praga: konferencja nt. bezpieczeństwa państw Trójmorza. Wśród tematów wzmocnienie osi Północ-Południe

- Inicjatywa Trójmorza ma strategiczne znaczenie dla Czech - powiedział czeski europoseł, były szef MSZ i resortu obrony Alexandr Vondra na konferencji w Pradze poświęconej bezpieczeństwu w Europie Środkowo-Wschodniej. W debacie głos zabrali również poseł PiS Radosław Fogiel i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Trójmorze Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trójmorze Czechy Praga Radosław Fogiel Partnerstwo Wschodnie infrastruktura energetyka bezpieczeństwo

Eksperci: Turowa nie zamkniemy na pewno, ale musimy zmieniać naszą energetykę

Kopalni Turów nie możemy zamknąć,ale musimy iść dalej w kierunku mixu energetycznego z uwzględnieniem atomu i odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak proces na lata, w trakcie których musimy mieć możliwość, w razie potrzeby, skorzystania z naszego węgla - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Lachowicz z Warsaw Enterprise Institute i Jakub Wiech z portalu Energetyka24.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia OZE Unia Europejska fundusze unijne węgiel gaz ziemny Trybunał Sprawiedliwości UE dwutlenek węgla kopalnia Turów Praga Czechy

Jak wybory w Czechach wpłyną na negocjacje ws. Turowa? Analityk PISM odpowiada

- Wybory w Czechach oraz ewentualna zmiana układu sił w czeskiej polityce nie wpłyną znacząco na negocjacje ze stroną polską ws. elektrowni w Turowie. Ta kwestia nie była poruszana w kampanii wyborczej ani nagłaśniana w mediach - powiedział Łukasz Ogrodnik, analityk ds. Europy Środkowej i spraw czeskich w PISM.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów polityka Czechy Praga Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Negocjacje ws. Turowa będą kontynuowane. Wiceszef MSZ podał termin

W Pradze zakończyła się kolejna runda polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni Turów. Było to pierwsze spotkanie delegacji obu państw od momentu nałożenia przez TSUE kar na Polskę w związku z niezaprzestaniem wydobycia w kopalni. Strony sporu nie osiągnęły porozumienia i zadeklarowały, że wrócą do rozmów w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Jabłoński polityka Czechy POLSKA ŚWIAT Praga

"Kara dla Polski nie rozwiązuje problemów". Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie funduszu ws. Turowa

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone przez Polskę w związku z Turowem miałyby być przeznaczane na ochronę środowiska i minimalizację skutków wydobycia w polskiej kopalni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy stosunki polsko-czeskie Praga środowisko ochrona środowiska