"Przeraźliwe głodowanie" Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 15:00
Z okazji 92. urodzin Tadeusza Różewicza w niedzielny "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy do wysłuchania radiowej adaptacji dramatu Jubilata pt. "Odejście Głodomora".
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Adam Hawalej

"Odejście Głodomora" jest dramatem inspirowanym twórczością Franza Kafki, co u Tadeusza Różewicza pojawia się wielokrotnie, chociażby w "Pułapce". Tytułowy "Głodomór" dobrowolnie zamyka się w klatce, w której ma spędzić 40 dni bez kęsa pożywienia. W sztuce młoda dziewczyna przeprowadza wywiad z "Głodomorem", który twierdzi, że nie uważa siebie za kogoś lepszego od ludzi jedzących, wręcz przeciwnie - głoduje "dla nich, dla ludzi sytych", bo wie, że "przecież to właśnie jedzący, konsumujący podtrzymują strukturę naszej współczesnej cywilizacji". Głodomór sam wybiera zamknięcie w klatce - uważa to za dowód własnej wolności: "zachowałem wolność wyboru wybrałem klatkę".

Opowiadanie "Głodomór" Franza Kafki powstało w pierwszej połowie 1922 roku. Pod datą 29 stycznia 1922 roku znajdujemy w jego "Dziennikach" taką oto notatkę: "(…) lubię kochających się, ale sam kochać nie umiem, jestem za daleko, jestem wygnany, a skoro jednak jestem człowiekiem i korzenie chcą pożywienia również tam 'na dole' (lub na górze) - mam swoich zastępców, nędznych, niezadowalających komediantów, którzy tylko dlatego nie mogą zadowolić (oczywiście wcale mnie nie zadowalają i dlatego jestem taki opuszczony), ponieważ moje główne pożywienie pochodzi z innych korzeni w innym powietrzu - i te korzenie są także nędzne, ale przecież zdolniejsze do życia."

 

"Odejście Głodomora"

Autor:

Tadeusz Różewicz

Adaptacja i reżyseria:

Jan Warenycia

Muzyka:

Marcin Błażewicz

Realizacja akustyczna

Andrzej Brzoska

Obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Agnieszka Wosińska, Janusz Bukowski, Anna Gornostaj, Jan Prochyra, Danuta Stenka, Witold Skaruch, Joanna Jędryka, Krzysztof Kumor, Juliusz Berger, Joanna Sobieska, Zbigniew Konopka, Marcin Troński, Krzysztof Kołbasiuk, Jacek Wolszczak

13 października (niedziela), godz. 21.30

Zobacz więcej na temat: Tadeusz Różewicz TEATR