Gwiazdorska obsada w słuchowisku "Wybieram milczenie" w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:57
W sobotę 30 listopada Program 2 Polskiego Radia przypomniał znakomity spektakl Wojciecha Chmielewskiego z 2008 roku pt. "Wybieram milczenie", którego głównym bohaterem jest amerykański mnich-trapista Thomas Merton. 
Adam Woronowicz
Adam WoronowiczFoto: PR/Wojciech Kusiński

Thomas Merton był amerykańskim mnichem-trapistą, który w swych pismach zawarł sugestywną naukę kontemplacji. Przedstawiał się jako ojciec Ludwik, ale był również wybitnym pisarzem i publicystą prowadzącym dialog ze współczesnym światem. Wciąż pozostaje jednym z największych myślicieli oraz pisarzy XX wieku i nazywany bywa symbolem duchowych możliwości naszego świata, prorokiem naszych czasów, reformatorem Kościoła, samotnym poszukiwaczem Prawdy, współczesnym mistykiem i mędrcem. I mimo, że zmarł 50 lat temu, dla wielu katolików nadal jest przewodnikiem duchowym.

Poświęcone mu słuchowisko "Wybieram milczenie" rozpoczyna się zaskakująco – w Europie trwa wojna, a w Ameryce Tom spotyka się w klubie jazzowym ze swoim bratem Johnem Paulem. Dawno się nie widzieli, więc cieszą się swoją obecnością, słuchają muzyki, która niesie ze sobą powiew wolności. Tom jednak nie może przestać myśleć o wojnie i okrucieństwach, które są udziałem milionów ludzi w Europie. Dojrzewa w nim myśl o wstąpieniu do zakonu…

Wojciech Chmielewski – "Wybieram milczenie"; prod. 2008; reżyseria – Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna – Tomasz Perkowski, opracowanie muzyczne – Renata Baszun;

Obsada: Adam Woronowicz (Tom), Marcin Bosak (John Paul), Witold Pyrkosz (Pop), Elżbieta Kępińska (Martha), Krzysztof Wakuliński (Fryderyk), Andrzej Ferenc (Spiker).


Marcin Bosak Marcin Bosak, Fot. Grzegorz Śledź

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 19.00

am/bc

Zobacz więcej na temat: słuchowisko Wojciech Chmielewski
Czytaj także

Tak żyłem… Rzecz o Józefie Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 13:00
Zapraszaliśmy do Dwójki na słuchowisko poetycko-dokumentalne o marszałku Józefie Piłsudskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera "Popiołów" Samuela Becketta

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:06
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" zaprosiliśmy na dramat w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery - znakomitego znawcy twórczości irlandzkiego noblisty, eksploatującego zawiłości jego pisarstwa również w korespondencji z samym twórcą.
rozwiń zwiń