Polskie Radio
Section05
Samuel Beckett

Dlaczego Samuel Beckett zachwyca? Antoni Libera: chodzi o wstrząśnięcie człowiekiem

Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser, 19 kwietnia obchodził swoje 75. urodziny. To doskonała okazja do rozmowy o Samuelu Becketcie, czyli pisarzu niezwykle ważnym dla jubilata. Dlaczego Beckett zachwyca i skąd wzięła się fascynacja jego twórczością? O tym w audycji "Strefa literatury" opowiedział sam Antoni Libera.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera Dwójka literatura Małgorzata Szymankiewicz KULTURA

Antoni Libera i Samuel Beckett - połączeni samotnością

- Po latach, teraz, interpretuję, skąd się wzięło dosyć wcześnie moje zainteresowanie Beckettem. Jako młody człowiek, kilkunastoletni, jak przeczytałem te pierwsze rzeczy, gdzie jest bardzo silnie wyrażone poczucie samotności, wyizolowania, te pustki, cisze irlandzkie, bardzo silna melancholia, to się w tym odnalazłem, poczułem, że to jest jakoś o mnie - mówił w "Zapiskach ze współczesności" Antoni Libera.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera wspomnienie Dwójka pisarze i poeci literatura KULTURA

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnionymi działacz opozycji w PRL i historyk

Prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenia państwowe Antoniemu Janowi Lenkiewiczowi i Antoniemu Libin-Liberze za wybitne osiągnięcia dla Rzeczypospolitej. Uroczystość, w obecności najwyższych władz państwowych, odbyła się na Zamku Królewskim w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Zamek Królewski Andrzej Duda Order Orła Białego Solidarność stan wojenny Antoni Lenkiewicz PRL Lech Kaczyński William Szekspir Zbigniew Mentzel Paweł Huelle Krzysztof Masłoń Konfederacja Polski Niepodległej (KPN)

Antoni Libera o "Eleutherii" Samuela Becketta

- To jest niesłychane, że Beckett w 1947 roku widzi, że ta cywilizacja po dwóch wojnach światowych, po katastrofach totalitaryzmu i innych, jest w tej chwili cywilizacją zapadłą, w której nie działa przestrzeń metafizyczna i sacrum. Skoro nie ma interpretacji nadrzędnej to życie nie ma sensu - mówił Antoni Libera z okazji Międzynarodowego Dnia Książki o "Eleutherii" Samuela Becketta.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera literatura Wacław Holewiński

Nagrody Mediów Publicznych 2019. Antoni Libera nominowany w kategorii Słowo

Nagrody Mediów Publicznych 2019 przyznawane są przez Telewizję Polską S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polską Agencję Prasową w kategoriach Obraz, Muzyka i Słowo. Tegoroczną nominację w tej ostatniej zdobył pisarz, tłumacz i znawca twórczości Samuela Becketta, Antoni Libera. Wyróżnienia zostaną wręczone 16 września.
Zobacz więcej na temat:  Trójka media publiczne Antoni Libera literatura Hirek Wrona KULTURA Nagrody Mediów Publicznych 2019 Mariusz Cieślik