Polskie Radio
Section05
Samuel Beckett

Perfekcyjnie zorganizowany teatr absurdu

Wielu mylnie uważa, że teatr absurdu to przede wszystkim chaos i anarchia, alogiczność intelektualna. Jest to błędny pogląd – w teatrze absurdu akcenty konstytuujące go rozłożone są w zupełnie innych miejscach, bo absurd to nie jest bezmyślność. Jak żywo udowadnia to Samuel Beckett w sztuce "Czekając na Godota". Dokładnie 67 lat temu – 5 stycznia 1953 roku, w niewielkim paryskim teatrze Théâtre de Babylone, odbyła się premiera tego dramatu – jednego z najlepiej znanych we współczesnej kulturze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Samuel Beckett

Nagrody Mediów Publicznych 2019. Antoni Libera nominowany w kategorii Słowo

Nagrody Mediów Publicznych 2019 przyznawane są przez Telewizję Polską S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polską Agencję Prasową w kategoriach Obraz, Muzyka i Słowo. Tegoroczną nominację w tej ostatniej zdobył pisarz, tłumacz i znawca twórczości Samuela Becketta, Antoni Libera. Wyróżnienia zostaną wręczone 16 września.
Zobacz więcej na temat:  Trójka media publiczne Antoni Libera literatura Hirek Wrona KULTURA Samuel Beckett Nagrody Mediów Publicznych 2019 Mariusz Cieślik

"Dla Becketta śmierć Boga w życiu ludzi jest katastrofą"

Irlandzki dramaturg, prozaik i eseista. Uznawany za ostatniego modernistę i odnowiciela XX-wiecznego dramatopisarstwa. Samuel Beckett jest autorem m.in. siedmiu powieści, ponad trzydziestu utworów dramatycznych, kilkudziesięciu esejów, a także stu wierszy. O życiu i dorobku zdobywcy Nagrody Nobla mówił w audycji Rozpruwacz Kulturalny Antoni Libera, tłumacz i znawca Becketta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Samuel Beckett Antoni Libera literatura