Polskie Radio
Section05
Józef Piłsudski

153. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. "Za cel stawiał sobie dokończenie przerwanej walki z Moskalami"

- Przekornie mówił o sobie Litwin. Tymczasem Litwini uważali go za zdrajcę lub Polaka, który chciał im Litwę zabrać - mówił na antenie Polskiego Radia 24  szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 153 lata temu, 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie, urodził się Józef Piłsudski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita II RP niepodległość historia Polski

Druskieniki - uzdrowisko na Litwie wypromowane przez marszałka Józefa Piłsudskiego

Badaniem leczniczych właściwości źródeł w Druskiennikach na początku XIX wieku zajął się polski profesor chemii Uniwersytetu Wileńskiego, Ignacy Fonberg. Ale już dużo wcześniej, bo w 1794, na mocy dekretu króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego Druskieniki zyskały status miejscowości leczniczej. A popularność uzdrowiska wzrosła znacznie dzięki Józefowi Piłsudskiemu, który wielokrotnie w nim wypoczywał
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Litwa uzdrowisko kancelaria premiera Polacy za granicą

Sukces serialu TVP na Festiwalu Filmowym w Birmingham. "Młody Piłsudski" z nagrodami

Odcinek specjalny serialu "Młody Piłsudski" najlepszym pilotem serialu telewizyjnego na międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Birmingham 2020. Produkcję nagrodzono także za scenografię. Serial został wyprodukowany przez Telewizję Polską przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serial FILM TVP Józef Piłsudski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego festiwal filmowy Wielka Brytania

"Fight to Vote". Współtworzony przez PFN film o walce polskich kobiet o prawa wyborcze

102 lata temu, 28 listopada 1918 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał "Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego", ogłoszony następnie w "Dzienniku Praw" 6 grudnia 1918 roku. W myśl artykułu 1. Wyborcą mógł zostać każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM Józef Piłsudski Polska Fundacja Narodowa kobieta wybory