Polskie Radio
Section05
Józef Piłsudski

"Wychował pokolenie niepodległości". 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

- Najważniejszy w testamencie Józefa Piłsudskiego jest kult nieodległości, poświęcenia, dumy z własnych dokonań, a nie rozpatrywanie klęsk, bo to niszczy osobowość nie tylko jednostki, ale całego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Urbankowski, autor biografii Józefa Piłsudskiego. O postaci marszałka mówił także dr hab. Karol Sacewicz, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Józef Piłsudski HISTORIA historia Polski Antoni Trzmiel

"Potrafił wybudzić ducha narodu polskiego". Jan Józef Kasprzyk o Józefie Piłsudskim

- To dzięki temu Józef Piłsudski zwyciężył, odzyskaliśmy niepodległość, że poczuliśmy jako naród, że możemy dokonać rzeczy, zdawałoby się, niemożliwej - przywrócić Polskę na mapy świata po półtorawiekowej niewoli - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka HISTORIA historia Polski II wojna światowa Józef Piłsudski Władysław Anders

Witold Jodko-Narkiewicz. Niepodległościowy socjalista

Był jednym z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej, bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego i współtwórcą Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych. O tym, jak istotna dla sprawy odzyskania niepodległości była ta dziś mało znana dziś postać, świadczy chociażby to, że był jednym z czterech polskich sygnatariuszy traktatu wersalskiego.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polska Partia Socjalistyczna Witold Jodko-Narkiewicz Józef Piłsudski niepodległość socjalizm