X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Antoni Libera: słuchowisko "Popioły" to portret naszej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 11:00
- 60 lat temu Samuel Beckett przewidział to, co staje się na naszych oczach - mówił prozaik, tłumacz, reżyser teatralny i znawca twórczości irlandzkiego noblisty. W najbliższą sobotę (2.11) usłyszymy w Dwójce dramat Becketta w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery.
Audio
  • Antoni Libera o słuchowisku "Popioły" (Poranek Dwójki)

libera antoni_1200 PR.jpg
Premiera "Popiołów" Samuela Becketta

Słuchowisko "Popioły" to przejmujące studium samotności i zwątpienia - bohater grany przez Andrzeja Mastalerza siedzi na brzegu morza, rozmawia, zapewne w myślach, z ojcem, później z żoną, w której rolę wcieliła się Katarzyna Dąbrowska. Antoni Libera tłumaczył, że w pierwszej metaforycznej warstwie głosy, które nawiedzają bohatera, są symbolem procesu podwójnego odchodzenia ludzi. - U Becketta, nie tylko w tym słuchowisku, występuje osobliwe zjawisko pamięci, że bliscy umierają dwukrotnie: najpierw materialnie, ale potem trwają jeszcze we wspomnieniach przez jakiś czas. Tutaj postaci w głowie bohatera podkreślają, że ich moc pamięci się wyczerpuje. Najpierw milknie ojciec, potem milknie kobieta.

Antoni Libera podkreślił, że sytuacja ta jest też przejawem kondycji współczesnego człowieka wywodzącego się z tradycji judeochrześcijańskiej. - Beckett pokazuje, że obie te tradycje zamierają. W głębinowym sensie diagnoza jest tu taka, że głosy, które w Starym i Nowym Testamencie są opisywane jako głosy objawione, się kończą, że człowiek przestaje słuchać, bo nie ma kogo słuchać i zaczyna mówić do siebie. To wielki portret tragicznego losu współczesnego człowieka, który stracił jedną wiarę i usiłował wskrzesić namiastkę wiary, która okazała się opowieścią o bogu fałszywym.

Gość "Poranka Dwójki" zwrócił uwagę na metaforyczne znaczenie czasu, w którym obserwujemy głównego bohatera słuchowiska oraz mówił o znaczeniu morza w tekstach Becketta. Premiera słuchowiska "Popioły" - w sobotę (2.11) w godz. 19.00-20.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi:  Paweł Siwek

Gość: Antoni Libera (prozaik, tłumacz, reżyser teatralny)

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 8.30

bch/pg

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Libera: twórczość Zbigniewa Herberta jest coraz bardziej aktualna

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 13:13
- Przesłanie Herberta do Polaków, by się nie poddawać, teraz w dobie szaleństwa ideologicznego stosuje się wobec całej Europy. Ze źródeł kultury europejskiej Herbert wyciągnął to, co najważniejsze, czyli niezależność myślenia, by nie poddawać się stadnym emocjom - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Libera, pisarz, tłumacz i reżyser teatralny.
rozwiń zwiń