"Muzyka w kadrze": Big bandy i elektronika

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 12:30
W tym wydaniu audycji Mariusza Gradowskiego dużo muzyki filmowej korzystającej z języka jazzu aranżowanego na big bandy. 
Najciekawsze obecnie wydają się big bandy odważnie eksperymentujące z formą
Najciekawsze obecnie wydają się big bandy odważnie eksperymentujące z formąFoto: pxl.store/Shutterstock

Pierwszą część wypełniła zatem muzyka Dona Ellisa do "Francuskiego łącznika" (wspomnieliśmy Williama Friedkina...), kompozycje Justina Hurwitza i Tima Simoneca do "Whiplash", nie zabrakło też Duke'a Ellingtona ("Anatomia morderstwa"), jazzowego opracowania muzyki Henryka Warsa (Hołownia i Pulcyn), a także świetnej ścieżki dźwiękowej Ludovica Bource'a do filmu "Szczęście Mikołajka". Wspomnieliśmy też nieodżałowanego Robbiego Robertsona ("Irlandczyk"). To w pierwszej części.

W drugiej - nowości: wróciliśmy na chwilę do muzyki z filmu "Barbie" w opracowaniu Marka Ronsona i Andrew Wyatta, posłuchaliśmy, jaką muzykę filmową pisze brat Billie Eilish, Finneas O’Connell, poznaliśmy nowe nagrania filmowe Hani Rani, Wojciecha Urbańskiego, Carstena Nikolaia. Ta część była elektroniczna, ambientowa, przestrzenna. I trochę spokojniejsza, ponieważ w pierwszej części pojawiły się nagrania, w których energii muzycznej nie brakuje.


Posłuchaj
88:27 2023_08_13 11_00_00_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Big bandy i elektronika (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 13.08.2023

Godzina emisji: 11.00

mo

Czytaj także

"Oppenheimer", czyli skrzypce i drony

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 11:01
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" słuchaliśmy obszernych fragmentów muzyki Ludwiga Göranssona do filmu "Oppenheimer" Christophera Nolana. Ta ścieżka dźwiękowa jest bardzo ciekawa, rozbudowana, świetnie broni się poza kadrem - może nawet lepiej, niż w samym filmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożegnanie Carla Davisa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 12:30
3 sierpnia w wieku 86 lat zmarł Carl Davis - kompozytor, dyrygent, niezwykle ważna postać dla świata muzyki filmowej. Poświęciliśmy mu pierwszą część "Muzyki w kadrze". Było o czym mówić, czego słuchać...
rozwiń zwiń