Polskie Radio
Section05
muzyka filmowa

"Trójka pod księżycem": muzyczny świat Jana A.P. Kaczmarka

W 2023 roku obchodził 70. urodziny. Został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły "za osiągnięcia życia". Laureat Oscara 2005, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca Festiwalu Transatlantyk (w Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Warszawie). W 1989 roku wyjechał wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Los Angeles i tam powstały jego najsłynniejsze kompozycje filmowe. Powróciwszy do Polski, realizował duże formy muzyczne, m.in. "Kantatę o wolności" (dla Gdańska, 2005), "Oratorium 1956" (w Poznaniu, 2006), "Koncert Jankiela" (2011), "Emigra. Symfonia bez końca" (2017).
Zobacz więcej na temat:  Jan A.P. Kaczmarek Barbara Marcinik MUZYKA Oscary Trójka muzyka filmowa

Gala Muzyki Filmowej Roots Music Festiwal [POSŁUCHAJ]

Za nami Gala Muzyki Filmowej, która zwieńczyła Roots Music Festiwal - pierwsze w Polsce wydarzenie, w ramach którego zaprezentowali się artyści czerpiący z korzeni wykonywanej przez siebie muzyki. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wystąpił m.in. L.U.C. z orkiestrą. Ogólnopolskim Patronem Medialnym koncertu jest Program 1 Polskiego Radia S.A. 
Zobacz więcej na temat:  L.U.C. Roots Music Festiwal Aga Derlak Rebel Babel Film Orchestra muzyka filmowa

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów" [WIDEO]

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Ostatnie (filmowe) wydanie listy poprowadził Paweł Sztompke.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke muzyka filmowa FILM kino

Julian Antonisz. Filmowiec, który bawił się konwencjami

 - Film go interesował pod warunkiem, że będzie autentycznym dziełem artysty, czyli to nie może być kopia stworzona przez kamerę, tylko musi być ręcznie wykonany przez autora - wspominała w Polskim Radiu Malwina Antoniszczak, córka artysty. 37 lat temu, 31 stycznia 1987 roku, zmarł Julian Antonisz, plastyk i twórca filmów animowanych. Uwielbiał bawić się konwencjami, lubił pastisz i absurd, co nie wykluczało refleksji nad pokracznym, brzydkim światem komunizmu.
Zobacz więcej na temat:  FILM animacja Kraków artysta wynalazcy PRL HISTORIA film polski fotografia muzyka filmowa

Roots Music Festiwal. L.U.C. wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia

Roots Music Festiwal to pierwsze tego typu wydarzenie organizowane w Polsce. W jego ramach zaprezentują się artyści, którzy czerpią z korzeni wykonywanej przez siebie muzyki. Na finał, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, wystąpi m.in. L.U.C. z orkiestrą. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Janusz Józefowicz L.U.C. muzyka filmowa

"Witajcie w naszej bajce". 12 niezapomnianych piosenek z "Akademii Pana Kleksa"

Nawet jeśli się nie bardzo pamięta, co działo się w świecie pana Kleksa, kojarzy się piosenki z filmu na podstawie tej słynnej książki Jana Brzechwy. Przegląd tych utworów może stać przewodnikiem po filmowej "Akademii pana Kleksa". Zwłaszcza że najnowsza kinowa wersja "Akademii" również do niektórych tych piosenek nawiązuje.
Zobacz więcej na temat:  Akademia Pana Kleksa Krzysztof Gradowski muzyka filmowa Piotr Fronczewski kino poezja Jan Brzechwa bajki

Krzysztof Zanussi o przyjaźni z Wojciechem Kilarem: zdarzały się sceny zazdrości

- Sprzeczności stanowiły znak rozpoznawczy wszelkiego jego działania - tak o Wojciechu Kilarze w audycji "Dwie do setki" mówiła jego biografka Joanna Wnuk-Nazarowa. A przyjaciel kompozytora Krzysztof Zanussi stwierdził: - Zdarzały się sceny zazdrości, zupełnie otwarte. Ale to, że nasza przyjaźń przetrwała tak bezecne twierdzenia, to dowód na to, żeśmy się naprawdę lubili bardzo głęboko.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar Jakub Jamrozek Jakub Kukla Joanna Wnuk-Nazarowa Marek Moś Krzysztof Zanussi kompozytor muzyka współczesna muzyka filmowa Dwójka