Kaper, Preisner, Kilar i Komeda na Międzynarodowy Dzień Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 12:30
W tym wydaniu "Muzyki w kadrze" świętowaliśmy przypadający 1 października Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji w audycji słuchaliśmy kompozycji wielkich twórców muzyki filmowej, wśród nich są Bronisław Kaper, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar czy Krzysztof Komeda.
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień MuzykiFoto: Shutterstock/gonin

Z tej okazji w audycji m.in.:

  • kompozycje Bronisława Kapera (zaśpiewała Judy Garland) i Victora Younga (temat filmowy w wykonaniu Jan Lundgren Trio),
  • zabrzmiały interpretacje utworów Zbigniewa Preisnera (aranżacja na harfę), Wojciecha Kilara (Diana Damrau!), Krzysztofa Komedy (Joachim Kühn),
  • pojawiła się muzyka Andrzeja Korzyńskiego w aranżacji na harmonijkę ustną i fortepian,
  • wróciliśmy do występu "Przyjaciele grają Hajduna", aby przypomnieć sobie koncertową wersję "Tanga" Hajduna do filmu Zbigniewa Rybczyńskiego,
  • sięgnęliśmy po płytę "Spotkania" z interpretacjami muzyka Bronisława Kapera i Jana A. P. Kaczmarka w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej.

A to nie wszystko!

***

"Muzyka w kadrze" to audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać.

W niedzielę o godzinie 11.00 omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.

W poprzednim wydaniu "Muzyki w kadrze" Mariusz Gradowski prezentował przegląd nowości. Wśród wykonawców pojawiła się... Meryl Streep, która zaśpiewała w serialu "Zbrodnie po sąsiedzku".


Posłuchaj
89:32 2023_10_01 11_00_17_Dwojka_Muzyka_w_kadrze.mp3 Kaper, Preisner, Kilar i Komeda na Międzynarodowy Dzień Muzyki (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 1.10.2023

Godzina emisji: 11.00

mgc/mo